Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas
2017-05-23  

Vyriausybei darbų prioritetus diktuoja mūsų kasdienybė

Guoda Burokienė

Lietuvos Respublikos Seimo Migracijos komisijos pirmininkė,

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė

Pradėjus dirbti naujai Vyriausybei, iš jos tikimasi konkrečių darbų, realių rezultatų ir akivaizdžių pokyčių tiek valstybės, tiek kiekvieno iš mūsų gyvenime. Skaičiuojami Vyriausybės 100 dienų, pusmečio, metų rezultatai. Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio Vyriausybė dirba maždaug pusmetį, tad pirmuosius darbus jau išties galime skaičiuoti. 

Darbą pradėjusi naujoji Vyriausybė pirmiausiai susidūrė su buvusių valdančiųjų aplaidžiu įmonių valdymu, neskaidriais sandoriais, pinigų švaistymu. Todėl teko pertvarkyti valstybės įmones, įvertinti jų ekonominį efektyvumą, inventorizuoti valstybės turtą. Valstybinės įmonės buvo atskirtos pagal aiškius kriterijus – vienos orientuotos į pelną, o kitos – atliekančios viešojo administravimo funkcijas.

Teko ryžtingai imtis net kelių reformų. Pradėtos miškų urėdijų ir kelių įmonių pertvarkymo reformos. Taip pat prasidėjo daug diskusijų kelianti švietimo sistemos, aukštojo mokslo tinklo pertvarka. Rengiami mokytojų etatinio apmokėjimo, finansavimo sistemos pakeitimai, ketinama atsisakyti mokinio krepšelio. Pertvarkų reikalauja ir profesinis rengimas. Norima profesinio mokymo sistemą atskirti į dvi dalis – teorinę dalį, kuri sudarytų 1/3 ir būtų mokoma profesinio mokymo įstaigoje bei praktinė dalis, kuri sudarytų 2/3 ir būtų  mokoma įmonėje. Tokia sistema padėtų jauniems žmonėms greičiau įgyti praktinių įgūdžių, o įmonės sulauktų jaunų kvalifikuotų darbuotojų. 

Nuosekliai dirbama su energetiniais projektais. Baigiami spręsti Lietuvos atsijungimo nuo rusiško BRELL elektros žiedo, kurį sudaro Baltarusija, Rusija, Estija, Latvija ir Lietuva, klausimai. Taip pat jau priimtas įstatymas, numatantis, kad į Lietuvą nepatektų elektros energija iš nesaugių objektų. Siekiama skatinti mažąją energetiką, kad elektros energiją patys pasigamintų kuo daugiau gyventojų, plečiamas smulkių elektros gamintojų tinklas.  

Seimas jau pradėjo svarstyti nuo liepos 1 dienos įsigaliosiančio Darbo kodekso pakeitimus, kurie parengti pagal Trišalėje taryboje bendru sutarimu pasiektus pasiūlymus. Nors darbuotojų, darbdavių, Vyriausybės atstovų derybos buvo ilgos, tačiau tobulo kodekso, nepriekaištingai tinkančio ir darbuotojui, ir darbdaviui, pasiekti vargu ar pavyks. Net ir įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui, mes stebėsime, kaip jis veika. Jei bus pastebimų trūkumų, juos analizuosime ir darysime įstatyminius pakeitimus. Profsąjungos taip pat turi būti aktyvios, joms suteikta daug teisių. Todėl ir jos gali nuspręsti kokios darbo sąlygos darbuotojoms yra geriausios ir nuolat siekti įstatymų patobulinimo.

Vyriausybės deklaruota kova su dideliu alkoholio vartojimu taip pat įgavo pagreitį. Seimo Sveikatos reikalų komitetas pritarė pasiūlymams dėl alkoholio prieinamumo ribojimo. Vyriausybė pritarė alkoholio reklamos draudimui ir amžiaus įsigyti gėrimus ribojimui – siūloma leisti įsigyti alkoholinių gėrimų tik nuo 20 metų, taip pat ketinama trumpinti alkoholio prekybos laiką. Dėl šių ir kitų priemonių dar bus diskutuojama Seime. Vienos priemonės gali duoti greitų rezultatų, bet Vyriausybės tikslas yra keisti suvokimą, įpročius, dirbant švietėjišką darbą, ypatingai su vaikais. Kiekvienas iš mūsų turėtume stengtis sveikiau ir aktyviau gyventi, maitintis, rūpintis dvasinėmis vertybėmis.   

Darbų padaryti reikia dar labai daug. Kiekviena ministerija turi išsikėlusi ambicingų tikslų. Tarp prioritetinių Vyriausybės darbų, kuriuos padiktuoja pats gyvenimas ir mūsų kasdienybė, galiu paminėti socialinių išmokų susiejimą su minimaliu vartojimo krepšeliu, vienišo pensinio amžiaus asmens paramos sistemos sukūrimą, finansinių paskatų ir paslaugų jaunoms ar vaikus auginančioms šeimoms plėtrą, vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarką ir t.t. Taip pat kuriama talentų pritraukimo ir išlaikymo Lietuvoje sistema, stiprinamas Lietuvos žinomumas, kultūros sklaida užsienyje, siekiame, kad žmonės nebeišvažiuotų, o sugrįžtų gyventi į Lietuvą. Bene svarbiausias mūsų visų uždavinys – kad emigracijos tema liktų užmarštyje. Siekiame, kad gyventi patogu ir oru būtų visuose Lietuvos miestuose ir regionuose.

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.