Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas
2015-09-27  

GRAŽUS POETO STANISLOVO DAGILIO PAMINĖJIMAS

Šį gražų rudenį Medeikių bendruomenės namuose buvo surengta šventė ne tik medeikiečiams, bet ir aplinkinių kaimų gyventojams. Mat, kaimo bendruomenė paminėjo aušrininko, pedagogo, vertėjo, poeto Stanislovo Dagilio (1843- 1915) metines. Šventė vyko pagal poeto poemą „Joninės Parovėjos karčemoje“.

Stanislovas Dagilis gimė kaimyniniame Mažutiškių kaime, prisiglaudusiame prie Biržų girios. Savo eilėraštyje „Artojui“ jis rašė: „ Ten šlama ir ūžia naujuos savo rūbuos žalioji giružė“. Poeto vaikystė prabėgo Mažutiškiuose, paskui jis i mokėsi Biržų pradžios mokykloje, studijavo istorijos- filologijos fakultete. Dvidešimt vienerius metus mokytojavo Sumų gimnazijoje, Charkovo gubernijoje. Klausai susilpnėjus St. Dagilis grįžo į Biržus, pasišvęsdamas vien literatūriniam darbui. Savo poeziją ir vertimus jis išleido dviejų dalių rinkinyje „Lietuviškas šiupinys“, kuriame žinomiausia yra jo humoristinė poema „Joninės Parovėjos karčemoje“. Palaidotas St. Dagilis mūsų Peleniškių kapinėse, kur ilsisi ir jo tėvai.

Prieš 100 metų Stanislovas Dagilis buvo žinomas ir vertinamas. 1923 m. Biržuose, garbingiausioje miesto vietoje, Aptiekos aikštėje, buvo pastatytas poetui paminklas. Tik vėliau,čia kilus gaisrui, jo paminklas pradėjo keliauti po Biržus.

Karčemos veiksmą trumpam perkėlėme iš Parovėjos į Medeikius. Šauniai sukos mūsų smuklininkas Aloyzas ir jo padėjėja Agnė. Jų dėka visi buvo pavaišinti kepta duona , gira ir alumi. Čia, kaip ir aprašytoje karčemoje „Valgo, geria, dega pypkas, rėkia- karčema net plyšta, trenkia šokiai, ūžia skripkos, kas įeina- nebegrįžta.“ Gražiai su poemos ištraukomis derėjo Vabalninko kultūros namų etnografinio ansamblio ,,Saulala‘‘ atliekamos dainos, smagiai sukosi jų šokėjų poros (vad. Petras Matulis). Nuo jų neatsiliko Parovėjos moterų ansamblis (vad. Vytautas Kavaliauskas), o kai užgrojo Vytauto Kavaliausko šiai šventei suburtas instrumentinis kvartetas, kojos pačios kilnojosi. Šventę labai papuošė spalvingas Nausėdžių kultūros namų čigonių ansamblis( vadovės Irina ir Gita). Buvo ir „muzikontai užpirkti dėl šokimo“, tik šokančiųjų greit neliko...

Dėkoju visiems saviveiklininkams atvykusiems į ,, Medeikių karčemą‘‘ ir padovanojusiems mums daug smagių akimirkų.

Nuoširdų ačiū tariu pagrindiniam šventės rėmėjui UAB „HOCHDORF BalticMilk“ ir jos direktoriui Audriui Juknai. Dėkojame ir kitiems, prisidėjusiems prie šventės organizavimo: Seimo nariui Aleksandrui Zeltiniui, Birutei ir Viktorui Rinkevičiams, Leopoldui Liutikui, NORFOS paramos ir labdaros fondui, TŪB „Rinkuškiai“, D.Kaminskienės įmonei, Parovėjos seniūnijai, J. Kavecko „Išparduotuvei“, rajoniniams laikraščiams „Biržiečių žodis“ ir „Šiaurės rytai“.

Ačiū bendruomenės nariams, kurie prisidėjo savo nuoširdžiu darbu, kad šventė būtų graži, o savo kaimo kraštotyrininkui Mindaugui Valiūnui dėkoju už pasiūlytą išskirtinę temą šiai šventei.

Ona Pelanienė Medeikių kaimo bendruomenės pirmininkė


Veikė karčema trumpam persikėlusi iš Parovėjos į Medeikius

Šiuo siauruku lekiam į šventę

Srudinta duona ir gira buvo pavaišinti visi


 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.