Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas
2013-07-25  

Geros patirties pasisemti po Kėdainių kaimo bendruomenes

 Liepos 19 d. LKBS atstovai kartu su Kauno bendruomenių sajungos atstovais pasisemti geros patirties, pagal vykdomą LR Socialinių reikalų ir  darbo ministerijos vykdomą projektą,  vyko į  Kėdainių rajono Pelėdnagių, Nociūnų ir Alksnėnų  bendruomenes. 

Kėdainių rajono Pelėdnagių, Nociūnų ir Alksnėnų bendruomenių centruose pagal KPF ir Leader programas buvo vykdomi Teminių kaimų sukūrimo projektai, kurių tikslas – išsaugoti kaimus, tautinį paveldą ir sukurti verslus, kurie padėtų išsilaikyti bendruomenėms. Projektų vykdymo metu buvo sukurta kaimo legenda, atgaivinti amatai, tos vietovės tautiniai valgiai, rankdarbiai, organizuojamos šventės ir edukacinės programos.
Taip Pelėdnagių bendruomenės centras sukūrė Pelėdų muziejų, kuriame eksponuoja pačių sukurtas ir iš įvairių Lietuvos vietų atkeliavusias pelėdos, svečius vaišina “Pelėdų kiaušiniais”, tradiciniu morkų pyragu, “Širšių medumi”, gilių kava ir žolelių arbata, organizuoja edukacines programas – rankdarbių iš įvairių medžiagų mokymus. Sukurtos pelėdos atitenka svečiams arba pasilieka muziejuje. Bendruomenės centras glaudžiasi Pelėdnagių seniūnijoje, kurioje įrengtos patalpos virtuvei, muziejui ir bendruomenės centrui. Pelėdnagių kaimo aplinka kuriama įrengiant gėlynus, alpinariumus ir statant medžio skulptūras, kuriose vienaip ar kitaip pavaizduojamos pelėdos. Legendą apie kaimo pavadinimo atsiradimą papasakojo bendruomenės centro moterys, pasitikusios jaukioje kavinukėje – muziejuje. Pelėdnagių kaimas 2008 metais buvo pripažintas gražiausia Kauno apskrities gyvenviete ir įeina į gražiausių Lietuvos gyvenviečių dešimtuką. Pelednagių seniūnija deda daug pastangų, kad išlaikyti šį gyvenvietės statusą. Kaime gyvena apie 3900 gyventojų. Kėdainių rajone, kaip pasakojo Pelėdnagių seniūnijos seniūnas Valentinas Tamulis, seniūnijos nuo 1998 metų yra savarankiškos, joms buvo atiduotos kultūros ir švietimo įstaigos. Nors dabar jų veikla šiek tiek apribota, savarankiškumo statusą jos išlaikė. Seniūnijos ypač aktyviai bendradarbiauja ir palaiko vietos bendruomenių centrus. Pelėdnagių bendruomenės centras kaime pagal Kaimo plėtros fondo ir Leader 2012-2014 m. programą vykdo universalaus 100 sėdimų vietų sporto aikštyno įrengimą, pritaikytą futbolui, krepšiniui ir rankiniui. Aikštyno įrengimo projekto vertė – 180 tūkst. Lt.

Nociūnų bendruomenės centras turi 60 narių, Nociūnai taip pat turi teminio kaimo statusą, jame pagal Leader ir KPF programas yra rekonstruojamas senas pastatas, kuriame bus įrengta Nociūnų muilinyčia, atgaivinti akmentašio ir kalvio amatai. Kaip papasakojoNociūnųBCpirmininkė Vaida Stanevičienė, pagal projektą yra vykdoma vieno kaimo pastato rekonstrukcija, įsigyta muilo virimo įranga, įranga skrebinimui ir rankdarbiams iš popieriaus gaminti. Numatomos ekskursijos po kaimą, teatralizuoti vaidinimai, edukacinės muilo virimo programos. Dabartiniu metu Nociūnų bendruomenės centras rekonstruoja buvusią katilinę, kurioje bus įrengti bendruomenės namai, nes dabar bendruomenės nariai glaudžiasi mokykloje. Susitikimo metu apžiūrėjome įrengtą 100 kvadr. m. ploto dar nebaigtą įrengti sporto aikštyną, remontuojamas bendruomenės namų patalpas, pasigardžiavome mėtų arbata ir įsigijome kvapnaus žolelių muilo. Keista, kad Bendruomenės centrui yra rekonstruojamas senas atskiras pastatas, nors jį galima būtų įrengti šalia esančiame, įrengiant daugiafunkcinį pastatą, kuriame be namų veiktų biblioteka, kultūros namai ir mokykla.

Alksnėnų bendruomenės centras įsikūręs Alksnėnų kaime, kuriame gyvena 135 gyventojai. Teminio kaimo kryptis – poilsis kaime, gamtoje, žolininkystė, žvakių gamybos edukacinė programa. Susitikimo metu Alksnėnų BC pirmininkė S. Martūzienė ir aktyvo moterys papasakojo apie kaimo pavadinimo atsiradimą, pavaišino puikiais sūriais, serbentų gira, parodė pačių surinktas liepų vantas ir žolelių arbatas, sukurtus rankdarbius. Bendruomenės centras glaudžiasi rekonstuotuose pagal KPF ir Leader programų projektą bendruomenių namuose, kurie kartu yra ir kultūros centras. Bnedruomenės centro tikslas – išlaikyti Alksnėnų kaimą, apsaugoti nuo išnykimo tautines tradicijas ir amatus, sukurti patrauklią aplinką.

 

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.