Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas
2016-03-02  

Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos (LVBOS) tarybos susitikimas su Ministru Pirmininku A. Butkevičiumi

Kovo 2 d. Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos taryba susitiko su Lietuvos Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi. Susitikime taip pat dalyvavo Ūkio ministras Evaldas Gustas, Algirdas Šešelgis, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministras, premjero patarėjas bendruomenių klausimais Justas Pankauskas, departamentų atstovai.
 Kauno bendruomenių centrų asociacijos pirmininkas prof. Ramūnas Navickas trumpai pristatė LVBOS tikslus ir viziją, pažymėdamas, kad dabartiniu metu sąjunga vienija daugiau kaip 1200 vietos bendruomeninių organizacijų, pažymėjo, kad pamatę  kaimo bendruomeniųveiklą ir pasiekimus pradėjo kurtis ir veikti miestų bendruomeninės organizacijos.
Premjeras A. Butkevičius pažymėjo, jog puikiai žino  vietos bendruomenių, ypač kaimo, veikla, pažymėjo, kad „…Lietuvoje veikiančios bendruomenės – tai didelė pilietinė jėga, padedanti įgyvendinti ekonominius, socialinius bei kultūrinius projektus. Simboliška, jog 2016-ieji paskelbti Vietos bendruomenių metais“. Vietos bendruomenės greičiau mato problemas, bendradarbiauja su savivaldybėmis ir savivaldybių tarybomis.  Įvairių socialinių, skaudžių problemų sprendimui Vyriausybės vadovas bendruomenių atstovus kvietė spręsti kartu. „Per Lietuvą nuskambėjusios tragedijos –  tai skaudūs įspėjimai, kad reikia matyti ne tik savo kiemą. Spręsdami socialines ir ypač vaikų teisių problemas turime suvienyti visas jėgas, pradedant vietos bendruomenių, vaiko gerovės tarnybas,  socialinius darbuotojus, seniūnijas ir kt“, - kalbėjo Premjeras ir pažymėjo, kad vyriausybė galvoja numatyti atskiras finansavimo programas bendruomenėms, paprašė aktyviai įsijungti į antialkoholinę programą. Premjeras taip pat pakvietė vietos bendruomenes aktyviai įsijungti į Lietuvos valstybės atkūrimo 100 metų jubiliejaus paminėjimą kiekviename miestelyje ir kaime.

LKBS pirmininkė G. Burokienė, papasakojo apie kaimo bendruomenių pasiekimus: per pastaruosius metus yra sukurti 144 nauji verslai, sukurta 205 darbo vietos, naujojo laikotarpio 2014-2020 m. Leader per KP programą suteikia galimybes kurti socialinį verslą bendruomenėse. Labai džiugu, kad 2016 metai paskelbti Vietos bendruomenių metais. Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga jau sausio mėn. sukūrė metų logotipą, organizavo šaunų Metų atidarymą Šumske, Vilniaus r., atidarymai vyko Mažosiose kultūros sostinėse, bei rajonuose,  kuriama programa kaimo bendruomenių sąskrydžiui birželio 17-19 d. Rugsėjo mėn. 3 d. planuojama organizuoti  Vietos bendruomenių šventę - mugę Litexpo parodų rūmuose, kur būtųs pristatyta visos Lietuvos vietos bendruomenių veikla. Tai paskatintų vietos bendruomenių savanorius, pakeltų jų ir bendruomenių autoritetą. Tačiau pagal SADM sudarytą priemonių programą nenumatytas joks šių ir bendruomenių renginių finansavimas. G. Burokienė pažymėjo, kad labai aktyviai dirbama su LR Ūkio ministerija. Ji visų vardu paprašė premjerą A. Butkevičių tapti ne tik šios parodos, bet ir visų bendruomenių metų globėju. A. Butkevičius sutiko tapti globėju.

 Kitas klausimas, kurį taryba aptarė su premjeru - Vietos bendruomenių politikos pagrindų įstatymo inicijavimas šioje Seimo sesijoje ir priėmimas. Įstatymo būtinybę lemia tai, kad vietos bendruomenės kaip organizacijos vysto plačią daugiafunkcinę veiklą: nuo socialinių, kultūrinių iki infrastruktūros gerinimo. Tačiau vietos bendruomenių organizacijos (VBO)nėra  nei NVO apibrėžime, nei asociacijos.  Įstatymas palengvintų ir santykius tarp vietos bendruomenių ir savivaldybių. Dėl neapibrėžtumo finansavimo programose VBO nepatenka į apibrėžtų dalyvių sąrašą

Susitikimo metu taip pat buvo diskutuota ir  dėl Viešųjų pirkimų taikymo Vietos bendruomenėms, nes įsigaliojus balandžio 1 d. pateiktiems Viešųjų pirkimo įstatymo pataisoms, bendruomenės neturi žmogiškų išteklių vykdyti elektroninius pirkimus CVP  sistemoje. R, Navickas pažymėjo, kad nors NVO taryba ir prašė keisti viešųjų pirkimų pataisas NVO naudai, vis tik nugalėjo ministerijų požiūris.

LVBOS tarybos nariai pažymėjo, kad panaikinus Vietos bendruomenių savivaldos programą( VBT) ir paskelbus 2015 m. gruodžio mėn. Bendruomenių veiklų stiprinimo programą (2.67 mln. Eur), daugelyje seniūnijų sustabdyti bendruomenių planai atlikti smulkius infrastruktūrinius darbus. Paskelbus naująją programą, konkurse maksimalų  finansavimą gaus tik 220 bendruomenių (iš 1800 veikiančių), o kitos neteks finansavimo. Finansavimo negauna ir skėtinės bendruomenių organizacijos, - jos nepateko į šią programą. Būtina kitais metais numatyti paprogramę skėtinėms organizacijoms.

Susitikimo metu premjero patarėjas Justas Pankauskas paskirtas Vyriausybės atstovu (koordinatoriumi) ryšiams   su vietos bendruomenėmis (LVBOS). 

 

Tekste panaudota svetainės medžiaga:

https://ministraspirmininkas.lrv.lt/lt/naujienos/premjeras-a-butkevicius-vietos-bendruomenes-tai-didele-pilietine-jega

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.