Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas
2013-04-16  

Bendruomenė – erdvė slėptis, erdvė skleistis

Balandžio 6 –ąją dar sniegas ir ledas dengė laukus, todėl bet kokiai pramogai siuntė į šiltą, mielą pastogę. Tik prieš nepilną savaitę bažnyčių varpai skelbė šv. Velykas ir atsinaujinimo, naujų darbų pradžią. Štai tokią savaitgalio dieną Raseinių rajono Katauskių  ir aplinkinių kaimų gyventojai rinkosi į Lietuvos kaimo tinklo finansuojamą konferenciją ,,Bendruomeniškumo skatinimas Katauskių kaimo bendruomenėje.Gausiai susirinkusius gyventojus ir svečius pakankamai šiltame priešsalyje džiugino Velykų medis, pavasario žiedais papuošta rankų darbo kompozicija (aut. D. Enuksonienė ir I. Ambrozienė). Stebino ir akis viliojo gausi A. Tamošaitienės kryželiu siuvinėtų paveikslų paroda. Besirenkantys žmonės pirko ar žavėjosi J.Ambrozaitės karoliukų papuošalais, ant lubų pakabintais sodais ir itin gražiai dažytais kiaušiniais, kuriuos į šventę atsinešė I. ir G. Ambrozų šeima. Konferenciją vedė bendruomenės pirmininko pavaduotoja R. Tamutienė. Jai padėjo laisvalaikio salės organizatorė J. Riukienė, bibliotekininkė D.Enuksonienė. Konferencijoje svečiavosi rajono tarybos narys, Ūkio plėtros ir kaimo reikalų komiteto pirmininkas Č.Kenstavičius, Šiluvos seniūnijos seniūnas J. Šlepas, atstovai iš kaimyninių  Šiluvos, Žaiginio, Lyduvėnų kaimo bendruomenių. Kaip ir visada, tradiciniai sveikinimai, bet kaip ne visada ir visur, lakoniškas, dalykiškas konferencijos pranešimas ,,Bendruomeniškumo skatinimas Katauskių kaimo bendruomenėje“ (pranešėja R. Tamutienė) buvo išklausytas su didžiuliu susidomėjimu. Akys krypo į skoningą šaltokos laisvalaikio salės scenos akcentą (aut. B. Bukantienė ir R.Stankevičienė), dar per sunkmečius gerai išsilaikiusį bene vienintelį tokį didelį rajone gobeleną. Ekrane bėgo išvykų, susitikimų, švenčių, parodų vaizdai ir veidai, pažįstamų, mylimų kaimynų ar svečių.            

           Katauskių kaimo bendruomenė vasarą minės savo veiklos dešimtmetį. Daug darbo ir tikėjimo įdėta daugybės žmonių, kad gausi bendruomenė (151 narys) šiandien, stiprindami bendruomeniškumą, švęstų. Dalinamoje medžiagoje ir senas, ir jaunas bei klausydami pranešimo mintyse suskaičiavo keliones, talkas, šventes,  pagaliau lėšas, kurias sumanus bendruomenės aktyvas, rašydamas projektus, sugebėjo gauti iš įvairių fondų. Šioje bendruomenėje garsėja kiekvieną vasarą organizuojama šventė ,,Ona – duonos ponia“, skirta rugiapjūtės darbų pradžiai. Ne tik kaimo bendruomenė, bet visi 800 dalyvių dar pamena2011 m. ,,Pakalnės“ kaimo turizmo sodyboje surengtą šventę ,,Raseinių krašto žmonių rankdarbiai – istorija ir dabartis“.  Konferencijos metu buvo pristatyta Kupiškio rajono Valakų  bendruomenės veikla. Ir štai ką matėme nuotraukose, girdėjome pranešime. Valakų kaime 22 sodybos, nėra jokio visuomeninio pastato. Aktyvūs žmonės sugebėjo gauti lėšas, išsinuomoti keliolikos arų sklypą ir pasistatyti bendruomenės susirinkimų vietą. Ne, ne namą, o didžiulę medinę pavėsinę. Pavėsinės sienas nuo vėjo ir lietaus pridengė organiniu stiklu. Išgrindė platų taką, pastatė medinius baldus, gėles susodino į akmenines vazas. Gal 20 arų plote įrengė 6 šiuolaikinius lauko treniruoklius, krepšinio aikštelę, tualetą. Elektrą teikia kombinuota saulės ir vėjo jėgainė prie pavėsinės. Ji su gražia vėtrunge: ir pakankamai pagamina šviesos, ir puošia aplinką. Bendruomenė turi universalų metalinį vežimą-virtuvę, kur kepama, verdama lauko sąlygomis ir žiemą, ir vasarą. Vasarą vyksta įvairios šventės, aikštelės sporto įrenginiais naudojasi vietiniai gyventojai. Žiemą lauke švenčiamos Kalėdos ir Užgavėnės. Į originalią aplinką dažnai prašosi vestuvininkai ir kitų vietovių gyventojai. Valakų bendruomenės pavyzdys gali įkvėpti, rodos, neįmanomiems darbams. Kaimynai iš Lyduvėnų bendruomenės savo pranešime (pranešėja J. Vileikienė) taip pat pristatė bendruomenės įgyvendintus projektus. Tik šiek tiek nustebino užsieniečiais - savanoriais, kurie atvyko vasarą remontuoti bendruomenės namų, bet, pasirodo, užsieniečiams keisti palanges, duris yra per sunkus darbas, todėl dvi savaites rinko šiukšles padubysiais ir, žinoma, puikiai ilsėjosi. Po dalykinių pranešimų visi konferencijos dalyviai džiaugėsi konkurso ,,Grožis skatina kurti grožį“ nugalėtojais, kuriuos apdovanojo gražiomis vazomis. Taip pat renginio metu pasveikinti bendruomenės nariai, kurie neseniai šventė asmenines metų jubiliejines sukaktis. Bibliotekininkė D.Enuksonienė padėkojo žmonėms, kurie daug skaito, dovanoja bibliotekai knygas ar kitaip prisideda prie knygos ir kultūros populiarinimo kaime. Antroje konferencijos dalyje klausėmės be galo mielų dainininko S.Liupkevičiaus dainų,  vaišinomės ,,L klubo“ suruoštomis vaišėmis, labai daug ir ilgai bendravome, šokome.

                      Kai miesto gyventojas skaitys šias eilutes, gali pavydėti. Taip, mieste daugiau koncertų, parodų ir kitokių galimybių išbėgti iš namų. Bet bendrauti dideliame pažįstamų žmonių būryje šiandien yra maloniausia kaimų bendruomenėse. Čia nepamirštami seniai išsivažinėję, seniai beatėję, jauni ir garbaus amžiaus žmonės. Vienas tokių pavyzdžių – pavasario darbymečiui kvietusi, bendruomeniškumą ir savanorystę skatinusi konferencija Katauskiuose.

Danutė Žakaitienė, Katauskių kaimo bendruomenės narė

 

 

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.