Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas
2013-11-27  

Biržiečiai tarptautinėje konferencijoje „Sumanūs sprendimai kaimo jaunimui“

Š. m. lapkričio 14−15 dienomis Birštone vyko tarptautinė konferencija „Sumanūs sprendimai kaimo jaunimui“.

            Pirmą dieną dvi didžiulės grupės aktyvistų lankėsi Kazlų Rūdos ir Marijampolės savivaldybių bendruomenėse, kurios pristatė geriausiai pavykusius įgyvendinti 2007−2013 metų strategijų projektus. Mus pasitiko Kazlų Rūdos VVG bei Antanavo bendruomenės pirmininkė Reda Kneizevičienė. Bagotosios kaimo bendruomenėje bei pasveikino ir Kazlų Rūdos rajono savivaldybės meras Vytautas Kanevičius, o šios bendruomenės pirmininkas Audrius Raškauskas plačiau papasakojo apie įgyvendintus projektus: „Bagotosios stadiono įrengimas“, „Bagotosios jaunimo organizacijos „Bigeris“ ir Bagotosios kaimo bendruomenės stiprinimas“. Apžiūrėję stadioną, stebėjom surengtas varžybas „Kamuolys į vartus“, kurių prizininku tapo ir konferencijos delegatas Biržų rajono savivaldybės administracijos sporto ir kultūros skyriaus vyr. specialistas Merūnas Jukonis. Jo „stiprus smūgis“ kamuolį išmušė vartininkui iš rankų ir jo sugauti nebebuvo įmanoma...

Antanavo bendruomenės pirmininkė Reda Kneizevičienė vaizdžiai ir labai įdomiai pasakojo apie atstatytą unikalią Antanavo koplyčią, kurioje vyksta ne tik pamaldos, bet ir bendruomenės renginiai, susitikimai, koncertai. Lankėmės parke, kuriame įspūdį padarė ne tik medžių didybės grožis, besiskverbiantis į žmonių širdis , bet ir pačių bendruomenės narių, jaunimo sukurtas labirintas. Taip pat buvo pasidžiaugta ir jaunimo iniciatyva sėkmingai įgyvendintu projektu „Bendruomeniškumo ugdymas švenčiant 250 metų Antanavo jubiliejų“.

Marijampolės savivaldybės Balsupių kaimo bendruomenėje mus sutiko VVG pirmininkė Lina Mineikienė ir bendruomenės pirmininkė Angėlė Karalienė. Paragavę suvalkietiškų kepsnių, domėjomės Balsupių kaimo bendruomenės ledo rutulio klubo „Pelkių velniai“ projektu, kurį vaizdžiai pristatė šio klubo prezidentas Arūnas Žukauskas. Susikaupę klausėmės šio projekto įgyvendinimo istorijos. Negalėjome atsistebėti, ką gali žmonių užsispyrimas ir didelis noras turėti tai, apie ką daugelis tik svajoja. Šioje bendruomenėje dvelkė milžiniška gerumo, nesavanaudiškumo ir stiprybės dvasia.

Vakarėjant „šiaurietiškas pasivaikščiojimas“ po Birštono apylinkes suteikė jėgų naujai projekto paieškai, o konkurso „LEADER apdovanojimai 2013“ subūrė visos šalies VVG aktyvistus.

Tarp apdovanotųjų buvo ir Biržų rajono Nemunėlio Radviliškio bendruomenė nominacijoje „Metų jaunimo iniciatyva“. Į šią nominaciją galėjo pretenduoti projektai, susiję su jaunimu, jaunimo mainų, stovyklų, užimtumo, jaunimo verslumo veiklomis. Sėkmingai įgyvendinu projektą „Kaip atrasti save“, buvo pasiektas tikslas − įtraukti vaikus ir jaunimą į bendruomenines, socialines, kultūrines, menines, švietėjiškas, sportines ir savanorystės veiklas.

Antroji konferencijos diena prasidėjo Lietuvos Respublikos Prezidentės D. Grybauskaitės sveikinimo kalba: „Kūrybingi gyventojų sumanymai, aktyvus vietos bendruomenių darbas ir ES parama keičia kaimo vietovių veidą. Jūs esate geriausias pavyzdys, kaip sėkmingai ir sutelktai dirbant galima įkurti bendruomenių namus, dienos centrus ar tiesiog grąžinti savo krašto aplinką. Jūsų veiklos dėka kaimo sąvoka vis dažniau asocijuojasi su veikliu, versliu, energingu, smalsiu ir iniciatyviu žmogumi“.  

Prezidentės teigimu, vietos veiklos grupės turėtų padėti jauniems žmonėms įgyvendinti savo iniciatyvas. Tam būtina skaidriai ir efektyviai panaudoti ES paramą kaimo plėtrai, skirti dėmesį jaunimo užimtumui didinti. Septyneriems ateities metams Lietuvai naujajame ES biudžete pavyko išsiderėti 44, 5 milijardo litų, iš kurių žemės ūkiui ir kaimo plėtrai atiteks kone pusė visos šios sumos − 17,24 milijardo litų. Šie pinigai, pasak Prezidentės, gali būti panaudoti kaimo modernizavimui, aplinkos sutvarkymui, amatų centrų steigimui ar naujų darbo vietų kūrimui. Prezidentė išreiškė didžiulį pasitikėjimą kaimų ir miestelių lyderiais, įgyvendinantiems kaimo plėtros ir atnaujinimo projektus. Naudingi, turiningi ir įdomūs pranešimai buvo Lietuvos Respublikos žemės ūkio viceministro Mindaugo Kuklieriaus, Jaunimo reikalų departamento direktoriaus pavaduotojo Juozo Meldžiuko, Šiaurės Vakarų Lietuvos VVG pirmininkės Loretos Rubežienės. VVG tinklo atstovas Jurijus Nikitinas apžvelgė „LEADER metodo įtaką, skatinant jaunimo užimtumą kaime“. Apie jaunimo perspektyvą kaimiškose vietovėse kalbėjo Švedijos VVG Leader Skane Nordvast Sodra koordinatorė Linda Hallberg. „Europos Sąjungos finansiniai instrumentai jaunimui“ -  Mara Lai Europos kaimo plėtros tinklo (ENRD) atstovė.

Tęsiant konferencijos darbą grupėmis, didžiausias dėmesys buvo skiriamas ateityje rengti projektus jaunimo verslumui ir jaunimo užimtumui gerinti.

Biržiečiai Dėkingi programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centrui kartu su Birštono VVG surengtą šią tarptautinę konferenciją, kurios naujų idėjų naudą pajus ateityje ir Biržų rajono bendruomenių jaunimo grupės.

 

         Biržų VVG projekto koordinatorė, Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Nijolė Šatienė

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.