Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas
2017-11-15  

Į regionus žmonėms sugrįžti padės tik petys petin dirbantys politikai, verslininkai ir vietos gyventojai

Guoda Burokienė
Lietuvos Respublikos Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narė,
Seimo Migracijos komisijos pirmininkė
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė

 

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiais, spalio mėnesį Briuselyje buvo surengta regionų savaitė. Visą savaitę vyko įvairūs susitikimai, seminarai, renginiai drauge su regionų atstovais iš Europos Sąjungos (ES) bei Šiaurės ir Pietų Amerikos. Seminaruose buvo pristatyti įvairūs regionų plėtros scenarijai. Štai, pavyzdžiui, prie Viduržemio jūros Ispanijoje esantis Murcijos regionas užima 11317 kv. km plotą, jame gyvena 1467288 žmonių. Regione yra 7 regioniniai parkai ir regiono simboliu tapusi Mar menor lagūna, kuri  užima 135–170 kv. km plotą bei yra 3.6 m gylio. Būtent dėl šios lagūnos regionas yra tapęs saugotina Europos zona. Todėl įvairios veiklos apie lagūną, tokios kaip žemės ūkis, turizmas, žuvininkystė arba kasyba yra praktiškai neįmanomos. O regione visos pajamos gaunamos būtent iš žemės ūkio ir turizmo, todėl regiono politikai susidūrė su iššūkiu – kaip išsaugoti aplinką ir pertvarkyti žemės ūkį bei turizmo sektorių. Tam buvo susitarta su visomis regione veikiančiomis institucijomis ir sukurta bendra strategija, leidžianti išsaugoti aplinką.

Ispanijos provincijoje Kadiz, pačioje piečiausioje Iberijos pusiasalio dalyje, gyvena truputį daugiau nei milijonas gyventojų. Provincijoje vystomos aeronautikos, jūrinė, turizmo, žemės ūkio, metalurgijos, skaitmeninė industrija, logistika, energetikos, chemijos pramonė. Tačiau užklupus ekonominei krizei, šis regionas pajuto skaudžias pasekmes. Todėl buvo sutelkta vietos politikų, verslo ir pilietinės visuomenės taryba, kuri nusprendė jog vienintelė išeitis iš susidariusios padėties – tai darbo vietų kūrimas. Buvo sukurta vietos plėtros strategija, kurioje numatyta skirti virš 387 milijonų eurų.  Per 7-erius metus rezultatas yra labai akivaizdus: žmonės pradėjo grįžti į regioną, sukurta ne vienas tūkstantis darbo vietų. Tačiau vietos politikai pabrėžė, jog projekto sėkmė buvo tai, jog į jį įtraukti visi suinteresuoti vietos politikai, verslo atstovai ir piliečiai, turintys idėjų ir norintis dalyvauti regiono plėtros procesuose.

Kornvalis ir Scilio salos yra bene vienintelis Didžiosios Britanijos regionas , kuris įvardijamas kaip mažai išvystytas. Tai grynai kaimiškas regionas. Scilio salos nuo pagrindinės salos nutolusios apie 45 km ir kiekvienoje saloje gyvena iki 5 gyventojų. Visame regione nėra nė vieno didesnio dominuojančio miesto. 

Dėl nutolusios teritorijos Kornvalis ir Scilio salos regione turi nemažai socialinių ir ekonominių problemų, todėl regione palyginti silpnai vystomas verslas. Darbo rinka labai priklausoma nuo sezoniškumo, daugiausia įdarbinami mažai kvalifikuoti darbininkai. Todėl regiono plėtros strategija įgyvendinama per bendruomenių inicijuotą vietos plėtros strategijos instrumentą. Pirmiausiai strategija buvo nukreipta į ateities ekonomiką, verslo augimą ir augimo sąlygų gerinimą. Pagrindiniai iššūkiai laukė atsinaujinančioje energetikoje, kaimo plėtros priemonių įgyvendinime ir didelės pridėtinės vertės sektoriuje – skaitmeninėje industrijoje. Taip pat didelis dėmesys buvo skiriamas socialinei atskirčiai ir regiono įgūdžiams stiprinti. Šiai strategijai įgyvendinti buvo paskirta 603.7 mln. eurų iki 2023 metų. Strategijoje numatoma įdarbinti 38 900 žmonių, 13500 dirbančiųjų paremti paderinant jų darbinius įgūdžius. 558 įmonės per numatomą laikotarpį gaus paramą, dar planuojama sukurti per 1449 nuotolinių darbo vietų , įkurti 2121 naują įmonę, nutiesti 12,5 km kelių bei 43 km geležinkelio bėgių. Jau dabar įgyvendinta per 100 projektų, įkurti nauji verslai turizmo srityje bei atsinaujinančioje energetikoje, tačiau svarbiausia, kad vietiniai žmonės ir verslininkai suprato, kad jie gali lemti savo krašto sėkmę ir įsijungė į vietos valdžios suformuotą tarybą. Dabar joje ranka rankon dirba vietos verslo atstovai, vietos tarybos nariai, atstovai iš nevyriausybinių organizacijų ir daug savanorių.

Paminėjau tik keletą labiausiai įstrigusių ES šalių sėkmės  istorijų, bet labiausiai mane sužavėjo tai, jog valdžios atstovai visuose pasisakymuose minėjo viena – jei ne vietinių žmonių iniciatyvos ir nuoširdus darbas, tokių stulbinančių rezultatų pasiekę nebūtų.

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.