Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas
2012-03-05  

Savanoriai bendruomenininkai per projektus keičia kaimą

Rengiant projektus, žmonės vietose mato, kas būtina padaryti artimiausiu laiku ir kas yra svarbiausia bendruomenei. Organizuotos apklausos išryškina žmonių lūkesčius bei galimybes. Pačios svarbiausios problemos- vandens tiekimas, nuotekų šalinimas, kelių sutvarkymas, gyvenviečių apšvietimas, viešųjų erdvių sutvarkymas prie bendruomenių namų ir aišku, pačių namų suremontavimas. Daug dar galima būtų vardinti „rūpestėlių“, bet iš karto nėra galimybių visa tai išspręsti. Ne visas bėdas ir trūkumus galima  pašalinti per projektus, kuriuos visada reglamentuoja taisyklės. Dėl finansavimo problemų bendruomenės pajėgios spręsti tik bendruomenių namų remontą ir viešųjų erdvių sutvarkymą prie bendruomenių namų, per Žemės ūkio ministerijos ir Biržų vietos veiklos grupės finansuojamus projektus.

Visų mūsų bendruomeninikų, aktyvių ūkininkų, jaunimo atstovų ir visų gyventojų noras gyventi kuo gražesnėje, patogesnėje aplinkoje, kad jaunimas ir jaunos šeimos jaustųsi patogiai ir nenorėtų išvykti iš gimtinės.

Nėra kitos visuomeninės organizacijos, kaip bendruomenės, kurios rūpinasi ne tik kultūrine veikla kaime, kelionėmis ir vakaronėmis, bet ir parku sodinimu, aplinkos tvarkymu, įrengiant sporto aikštynus, statant pavėsines, tvarkant viešąsias erdves. Sveikatinimo gerinimui kuria saugią ir švarią aplinką. Džiaugiamės,kad 2011 metais  įsikurė dvi naujos bendruomenės – NEMUNĖLIO ir VABALNINKO.

Savanorystė – visuomenės veidrodis, atspindintis tai, kas labiausiai žmonėms rūpi. Savanoris bendruomenininkas – pasirinkęs atiduoti savo asmeninį laiką ir jėgas visuomenei ir jos reikmėms.

Bendruomenių pirmininkai ir aktyvūs tarybų nariai rengia projektus ir per juos pasiekia žmonių svajonių įgyvendinimą. Kartais tik dalinai, bet vis tiek pasiekia. Juk ne tik parašyti paraišką, surinkti raštus ir reikiamus dokumentus ir apskaičiuoti reikia.Tiems patiems aktyvistams tenka  įgyvendinti,  surasti lėšų jei pritrūksta įgyvendinimui ir  laiku atsiskaityti su Nacionaline mokėjimo agentūra. O juk kiekvienas bendruomenės pirmininkas visuomenininkas turi asmeninį gyvenimą ir tiesioginį darbą ir labai dažnai laisvalaikį ir asmenines lėšas skiria savam kaimui, kaimo žmonėms. Gerbiu savanorystę, gerbiu Visus Žmones, kurie gyvenimą nugyvena ne tik dėl sotesnio gyvenimo ir prabangesnio rūbo, bet visada ištiesia pagalbos ranką kaimynui, sunkiau besiverčiančiam, ligotam ir t.t.

Biržų rajono 44 bendruomenių aktyvistai daro viską, kad žmonės turiningiau praleistų laisvalaikį, kad labiau pasitikėtų savimi, nors trumpam pabėgtų nuo savų rūpesčių ir problemų, padeda užmegzti ryšius su kitomis bendruomenėmis. Šie žmonės turi didžiulį norą pasisemti žinių iš patyrusių savanoriškos veiklos organizatorių.

Mūsų Biržų rajono bendruomenėms 2011 metai buvo derlingi projektais. Pateikta Biržų rajono vietos veiklos grupei 18 paraiškų projektams ir visos paraiškos patvirtintos, prasidėjęs jų įgyvendinimas. Tai Šukionių, Kratiškių, Obelaukių, Kirdonių, Medeikių, Rovėjos, Pasvaliečių, Parovėjos, Kvetkų, Užušilių, Pabiržės, Geidžiūnų, Kirkilų, Kilučių, Pučiakalnės, Meilūnų bendruomenės, Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjunga ir kultūros fondas „Žemyna“.

Iš Žemės ūkio ministerijos finansuojamų projektų po 25000 Lt laimėjo Pasvaliečių, Anciškių, Svilių, Kučgalio, Būginių ir Pačeriaukštės bendruomenės. Šių projektų lėšomis bendruomenės įsirengs sporto aikštynus, maistui gaminti cechą, įsigijo saviveiklininkams rūbų ir instrumentų, įsigijo inventoriaus, baldų, pasistatys pavėsines poilsiavietėms.

Labai pradžiugino kaimo bendruomenės Lietuvos kaimo tinklas. 16 bendruomenių, tai – Pučiakalnės, Kratiškių, Šukionių, Gaižiūnų, Rovėjos, Gulbinų, Kirdonių, „Klausučių Ulytėlės“, Pačeriaukštės, Anglininkų, Skrebiškių, Pasvaliečių, Geidžiūnų, Obelaukių, Juostaviečių, Medeikių ir Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjunga pateikė paraiškas ir laimėjo po 15000 Lt renginiams rengti, mokomiesiems vizitams, teminiams susitikimams, konferencijoms, atvirų durų dienoms, amatų propagavimui... Beveik visos bendruomenės išleido brošiūras ir kalendorius apie savo bendruomenes. O bendruomenių sąjunga bendruomenių lyderiams kaip paskatinimą organizavo išvykas 2010metais į Čekijos,o 2011metais į Vengrijos Respublikos bendruomenes ir vietos veiklos grupes. Šiais metais  planuojame patirties pasisemti vykti į Austriją. Į Lietuvos kaimo  tinklą įstoję yra 30 bendruomenių ir visos teikia projektinius pasiūlymus.Bendruomenės pasiryžę rajono kaimų žmones pradžiuginti  įdomiais ir turiningais renginiais, išvykomis į kitų rajonų bendruomenes.

Mažesniems renginiams po 300 litų finansavimas buvo gautas iš Biržų rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų programos, keletą bendruomenių gavo finansavimą iš sveikatingumo programos.  Šiais metais Vietos veiklos grupei kaimų atnaujinimui paraiškas pateikė sekančios bendruomenės; Gulbinų, Pabiržės, Pasvaliečių, Smilgių, Gaižiūnų, Ramongalių, Svilių, Šukionių, Papilio, Kučgalio, Skrebiškių, Kvetkų, Buginių, Rovėjos, Medeikių, Pučiakalnės, Rinkuškių, Kilučių, Obelaukių, Geidžiūnų, Kratiškių ir Klausučių ulytėlės. Paraiškas patvirtinus,vasarą bendruomenėse prasidės projektų įgyvendinimas. Į kaimus atėję projektinės lėšos skatina žmones bendravimui, gerina jaunimo užimtumą, turiningą laisvalaikio praleidimą.

Žinome vieną tiesą, kad būdami kartu, dirbdami kartu, dažniau laisvalaikį leisdami kartu, galime padaryti didelius darbus ir džiaugtis bendrais rezultatais.

  

VVG  Projekto koordinatorė Nijolė Šatienė

Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė

 

 

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.