Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2019-02-04  

Žengtas svarbus valdžios žingsnis link bendruomeninių organizacijų

 

Praėjusių metų pabaigoje Seime buvo patvirtintas Bendruomeninių organizacijų plėtros įstatymas. Būdama kaimo bendruomenių steigimosi liudininke, puikiai žinau, jog šio įstatymo bendruomenės laukė ne vienerius metus.

Daugelis kaimo bendruomenių jau švenčia 15-os metų jubiliejų. Per šį laikotarpį turėjau galimybę stebėti, matyti ir girdėti žmonių lūkesčius – kuo jie gyvena ir kokios pagalbos reikia. Vietos bendruomenių veikla, ypač mažesniuose miesteliuose, darosi vis labiau įvairiapusiška – vykdoma kultūrinė, sportinė, švietėjiška veikla, plėtojami socialiniai bendruomenių verslai. Tačiau ne tik dėl savo vykdomos veiklos vietos bendruomenės yra svarbios. Būdamos apatine valdžios piramidės grandimi, bendruomenės tampa savotišku vietos gyventojų nuotaikų transliuotoju. Bendruomenės turi būti vietos valdžios partneriu, savotišku filtru gyventojų poreikiams išsigryninti. Tuo tarpu šiandien didžiuosiuose miestuose bendruomenių padėtis yra netgi blogesnė, nes miestų valdžios, deja, ir toliau jų dėsningai negirdi.  

Demokratinėse valstybėse vietos bendruomenių vaidmuo valstybės gyvenime yra seniai suvoktas, atliekamos mokslinės studijos, veikia ištisi tarptautinių bendruomeninių organizacijų tinklai. Tuo tarpu Lietuvos bendruomenių dar laukia nelengvi darbai. Jų sėkmė priklausys nuo politinių sprendimų Seime, Savivaldybės taryboje, nuo teisinės bazės, kuri turi sukurti prielaidas efektyviam vietos bendruomenių dalyvavimui priimant sprendimus, ypač įgyvendinant regioninę politiką.

Seime priimtame Bendruomeninių organizacijų plėtros įstatyme pagaliau yra aiškiai reglamentuotos ir apibrėžtos sąvokos – vietos bendruomeninė organizacija, gyvenamosios vietovės bendruomenė, vietos bendruomeninių organizacijų plėtros politika, savivaldybės vietos bendruomeninė organizacija, Nacionalinė vietos bendruomeninių organizacijų taryba, savivaldybės vietos bendruomeninių organizacijų taryba, Nacionalinė skėtinė vietos bendruomeninė organizacija. Įstatyme nustatyti vietos bendruomeninių organizacijų plėtros, politikos formavimo, įgyvendinimo ir valstybės bei savivaldybių institucijų bendradarbiavimo su vietos bendruomeninėmis organizacijomis principai. Taip pat nustatyta, jog vietos bendruomeninių organizacijų plėtros politikos įgyvendinimo sritys yra darnios plėtros ir pilietiškumo ugdymo, neformalaus ugdymo, aplinkosaugos ir gamtos apsaugos, darbo ir užimtumo, laisvalaikio, poilsio, kūrybos ir kultūros, socialinės ir sveikatos apsaugos, sveikatingumo, kūno kultūros ir sporto, socialinių paslaugų, nusikalstamumo prevencijos bei kitose tarptautinių sutarčių, įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytose srityse. Be to, įstatyme nustatytos vietos bendruomeninių organizacijų plėtros politiką formuojančios ir įgyvendinančios institucijos, įstaigos bei jų kompetencijos. Taip pat reglamentuoti valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų bendradarbiavimo su vietos bendruomeninėmis organizacijomis būdai, teikiant informaciją, konsultuojantis ir finansuojant programas, projektus ir iniciatyvas. Įstatymu reglamentuotas Nacionalinės vietos bendruomeninių organizacijų tarybos sudarymas ir įgaliojimas bei savivaldybės vietos bendruomeninių organizacijų tarybos sudarymas ir įgaliojimas.

Daugelį metų stebėdama bendruomenių veiklą, puikiai žinodama jų poreikius, įvertindama bendruomeninių organizacijų svarbą, džiaugiuosi, jog Bendruomeninių organizacijų plėtros įstatymas Seime sulaukė pritarimo ir, tikiuosi, bus naudinga priemonė, suteikianti vietos bendruomenėms daugiau galimybių imtis iniciatyvos, prisiimti daugiau atsakomybės, sustiprins vietos bendruomenėse veikiančių organizacijų ir įstaigų ryšius, sprendžiant visai bendruomenei svarbius klausimus.

 

Guoda Burokienė

Lietuvos Respublikos Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkė

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.