Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas
2017-10-23  

Surinktą valdžios pirmųjų kadencijos metų derlių įvertins kiekvienas šalies gyventojas

Guoda Burokienė

Lietuvos Respublikos Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narė,

Seimo Migracijos komisijos pirmininkė

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė

 

Metų derlius, kaip sakoma, skaičiuojamas rudenį. Kaip ūkyje, taip ir politikoje. Tad į Lietuvą įžengęs ruduo derlių kviečia įvertinti ne tik ūkininkus, bet ir politikus.

Vyriausybė, ministerijos, Seimas, kiekvienas politikas visus metus dirbo komitetuose, komisijose, darbo grupėse, teikė pasiūlymus, diskutavo, ieškojo tinkamiausio sprendimo, priiminėjo įstatymus. Tad svarbiausius valdžios darbus, nuveiktus per pirmuosius kadencijos metus, jau galime skaičiuoti.

Bene svarbiausią iššūkį išsikėlusi Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio Vyriausybė visus metus atkakliai siekė, kad Lietuvoje būtų sumažintas skurdas ir nelygybė. Tam buvo numatyti papildomi net 483 milijonai eurų senjorams ir mažiausiai uždirbantiems. Nuo spalio mėnesio pensijos padidėjo 12–13 eurų, o nuo kitų metų sausio pensijos vidutiniškai dar padidės 30–33 eurais. Nuo 2018 metų pradžios bus pradėtas indeksuoti ir našlių pensijų bazinis dydis. Taip pat 20-čia eurų padidintos valstybės remiamos pajamos skurdžiai gyvenantiems asmenims. Didinamas darbo užmokestis gydytojams, slaugytojams, mokslininkams.

Per šiuos metus buvo mažinamos vaistų kainos. Šiam tikslui pasiekti buvo sudarytas naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas, kuris bus peržiūrimas kiekvieną metų ketvirtį. Tai leidžia sumažinti vaistų kainas ir užtikrinti geresnį kompensuojamųjų vaistinių preparatų prieinamumą pacientams. Dar viena naujovė – gydymo įstaigoms leidžiama įsigyti vaistus, kurių pakuotės ir informaciniai lapeliai parengti užsienio kalba.

Dar prieš rinkimus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga žadėjusi kovoti su alkoholio prieinamumu, įgyvendino realius sprendimus. Sugriežtinti alkoholio pardavimo ir reklamos reikalavimai. Įsigaliojus jau priimtam įstatymui, nuo kitų metų sausio asmenys iki 20 metų negalės įsigyti, turėti ir vartoti alkoholinių gėrimų, sutrumpintas alkoholio prekybos laikas – draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais nuo 20 val. iki 10 val. darbo dienomis ir šeštadieniais, o sekmadieniais – nuo 15 iki pirmadienio 10 val. Masiniuose renginiuose ir mugėse bus galima prekyba tik silpnaisiais alkoholiniais gėrimais, uždrausta alkoholio reklama ir prekyba alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose, paviljonuose.

Pagaliau pavyko įgalinti trišalį dialogą. Priimti naujojo Darbo kodekso pakeitimai parengti pagal Trišalėje taryboje bendru sutarimu pasiektus pasiūlymus. Padidintos profesinių sąjungų derybinės galios. Taip pat padidinta nedarbo draudimo išmoka – pastovią išmokos dalį sudaro 30 proc. minimalios mėnesinės algos. Kintama išmokos dalis tiesiogiai priklauso nuo bedarbio buvusių draudžiamųjų pajamų. Padidėjo maksimalus išmokos dydis – 75 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio. Padidinta nedarbo draudimo išmokos gavėjų aprėptis – išmokai gauti pakanka turėti 12 mėn. per paskutinius 30 mėn. draudimo stažą (anksčiau – 18 mėn. per 36 mėn.). Pailginta išmokos mokėjimo trukmė nuo 6 iki 9 mėnesių.

Įgyvendinta taip ilgai laukta vaiko teisių apsaugos reforma. Įteisinta nauja vaikų globos forma, alternatyvi globai institucijoje, vaikų priežiūra globos centre. Sustiprinta pagalba vaikui ir jo tėvams, susidūrusiems su krizine situacija, užtikrinama kompleksinė pagalba. Įvesta prievolė visas nukentėjusių ar liudijančių mažamečių ir nustatytais atvejais nepilnamečių apklausas vykdyti pasitelkus profesionalų psichologą ir tik specialiose patalpose. Įteisintas draudimas taikyti visų formų smurtą prieš vaiką, įskaitant fizines bausmes, taip pat įtvirtintas švietimo, smurto prieš vaikus prevencijos priemonių taikymas, skatinant pozityvius vaikų auklėjimo būdus. Dar vienas labai svarbus žingsnis – suteikiama finansinė parama įvaikinusioms šeimoms. Nuo 2018 metų sausio 1 dienos, įvaikinus vaiką, jį auginančiam vienam iš vaiko įtėvių 24 mėnesius nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo dienos, nepaisant vaiko amžiaus, bus skiriama 8 bazinių socialinių išmokų dydžio (304 eurai) išmoka įvaikinus vaiką ir mokama ne ilgiau kaip iki vaikui sukanka 18 metų.

Įgyvendintos daug diskusijų kėlusios pertvarkos švietimo sistemoje.Patvirtintas valstybinių universitetų optimizavimo planas. Vilniuje ir Kaune galės būti po vieną klasikinį, plačios aprėpties tyrimų universitetą. Šiuose miestuose taip pat galės veikti profiliniai technologijos, sveikatos mokslų ir menų universitetai. Klaipėdoje ir Šiauliuose siūloma išlaikyti regionų poreikius atitinkančius universitetinio mokslo centrus, kurie galėtų būti kitų universitetų padaliniai. Švietimo įstaigų vadovai bus skiriami 5 metams, jų kadencijų skaičius nebus ribojamas. Vadovai privalės būti nepriekaištingos reputacijos ir kasmet teikti veiklos ataskaitas, jas vertins mokyklos taryba. Įteisinta galimybė atleisti teatrų ar koncertinių įstaigų vadovus bei apriboti jų kadencijų skaičių.

Kovai prieš korupciją ir nusikalstamumą kelis kartus padidintos baudos už nusikaltimus, korupcinėse bylose baudos bus susietos su žalos dydžiu, nusikaltėlių gauta nauda ar kyšio suma. Nustatytas deramas valstybės apsaugos lygis pranešusiems apie korupciją.

Patvirtinta valstybės įstaigų ir įmonių vadovų rotacija. Nutarta įvesti 5 metų kadencijas valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių vadovams bei valstybės ar savivaldybės kontroliuojamų bendrovių ir jos dukterinių bendrovių vadovams, nustatyta viešojo sektoriaus įstaigų vadovų priėmimo į pareigas tvarka ir įvesta 4 metų kadencija biudžetinių įstaigų vadovams.

Energetikos srityje skiriamas didesnis dėmesys būstų renovacijai. Kasmet bus renovuojama bent 500 daugiabučių. Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimai leis lengviau įsirengti mažos galios (iki 5 kW) atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines. Taip pat pagerintos sąlygos patiems elektros energiją pasigaminantiems vartotojams ir paskatinta mažosios energetikos plėtra.

Per šiuos metus buvo siekiama įgyvendinti Vyriausybės programą, įsigilinti į regionų specifiką, įsiklausyti į gyventojų keliamas problemas ir teikti pasiūlymus Vyriausybei, Seimui. Savo pirmosios kadencijos metus dirbome pagal buvusios valdžios priimtą biudžetą. 2018-ųjų metų biudžeto projektą tvirtina jau naujoji valdžia, kurios prioritetai – skurdo mažinimas, pensijų didinimas, atlyginimų kėlimas, gerokai didesnis dėmesys kultūrai ir kt. Apie valdžios nuveiktus darbus kiekvienas gyventojas vertina pagal tai, kaip šalies pokyčiai atsiliepia jam asmeniškai. Tai tik pradžia, tai tik pirmieji mūsų darbo metai. Laukia dar treji. Tad nuoširdžiai tikiu, kad mažais žingsneliais gerindami bendrą Lietuvos ekonomiką, su teigiamais pokyčiais pasieksime kiekvienus namus, kiekvieną šeimą ir kiekvieną mūsų šalies gyventoją.

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.