Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas
2012-10-16  

Naujienos iš Briuselio

Š.m. spalio 9 d. Briuselyje vyko  10-asias atvirų durų dienas Europos Regionų Komiteto posėdis, skirta apžvelgti LEADER programą per 20 metų. 

Pirmasis konferenciją pradėjęs buvo dabartinis ELARD prezidentas. Jis ne tik trumpai pristatė ELARD organizaciją, apžvelgdamas ją nuo pat pradžių (1991 metų), bet ir dar kartą pristatė pagrindinius LEADER programos privalumus – programa geba mobilizuoti, sustiprinti ir įtraukti į kaimo ekonomiką visus potencialius dalyvius. Ši programa nėra politinė. LEADER programa yra ekonomiškai naudingas ir efektyvus, vis atsinaujinantis, kaimo ekonomiką diversifikuojantis įrankis. LEADER programa teigiamai veikia žmonių mąstymą, darbo pobūdį, ugdo strateginį mąstymą.

Suomių atstovai plačiau pristatė savo veiklą. Viena iš VVG, kurios teritorijoje gyvena apie 45 000 žmonių, per paskutinįjį programos periodą sukūrė apie 200 naujų darbo vietų, įgyvendinti virš 150 projektų, kurių 60% finansavo ES. Vieną savo sėkmingiausių įgyvendintų projektų suomiai įvardina 2004 metais įsteigtą medienos cechelį bedarbiams. Sukurtos 12 darbo vietų. Taip pat 2012 metais įsteigta Pagalbos paslaugų centras pagyvenusiems žmonėms, ko pasekoje susikūrė paslaugas teikiantys 63 verslo vienetai, daugiau nei 100 darbo vietų. 2013 metais planuojama baigti dar vieno labai svaraus projekto įgyvendinimą – grūdinių kultūrų derliaus nuėmimo ir valymo sistemą. Ši sistema smarkiai pagerintų ūkių produktų kokybę. Šis projektas apjungtų apie 50 ūkių, kurių produktai dėl šios aukštos kokybės ir pritaikytų naujų technologijų, produktų kaina turėtų priežastį būti didesne.

Kalbant apie ateities perspektyvas, pasak ELARD prezidento, 1995-2005 metais didžiausias darbo vietų augimas buvo būtent kaimo vietovėse, kas rodo didžiulę kaimo bei LEADER programos svarbą globaliai ekonomikai. Tad dėmesio ir paramos tikimąsi ir ateities periode.

Konferencijos metu buvo pristatyta ir airių LEADER programos veikla. Jų pirmoji VVG buvo įsteigta dar 1989 metais vieno vietos verslininko. Airių LEADER programos evoliucija:

1. LEADER Pilot 1992-1994 m.

2. LEADER II 1995-2000 m.

3. LEADER + 2009-2014 m.

4. Community  Led Local Development 2014-2020 m.

Airių LEADER programa daugiausiai dėmesio skiria pagyvenusių žmonių pagalbai. Šis projektas yra sukūręs daugiau nei 100 naujų darbo vietų. Tai apima transporto pagalba, maisto tiekimas, namų apšiltinimas, pagalba buityje. Taip pat didelis dėmesys skiriamas kultūrai – koncertų organizavimas, festivaliai, vietinių chorų bei kitų kultūrinių susibūrimų rėmimas. Labai stengiamasi į šią veiklą įtraukti tiek jaunimą tiek vyresnio amžiaus žmones.

Paskutinieji savo prezentaciją pristatė čekų atstovai. Prie LEADER programos jie prisijungė 2004 metais turėdami 14 VVG. Šiuo metų Čekijos VVG tinklas apima 165 narių. Šio tinklo pagrindiniai tikslai:

·         Remti savo nares

·         Remti svarbiausius savo įgyvendinamos strategijos siekius

·         Įsteigti profesionalią ir efektyvią organizaciją

·         Palaikyti efektyvią komunikaciją tarp kitų administruojančių organizacijų

·         Sukurti VVG standartizavimo mechanizmą

·         Aktyviai bendradarbiauti su kitom organizacijom kaip pvz ELARD

Šis Čekijos VVG tinklas turi savo vertinimo sistemą ( įvertinimai mažėjimo tvarka – A, B, C ir D), kuri kasmet vertina savo narių veiklą.

Renginio pabaigoje Čekijos atstovai surengė savo vietos produktų degustacija, kurios metu galima buvo paragauti tikrai gardžių jų kaimiškų bei kitokių mėsos gaminių, pyragų, duonos gaminių, vietinių alkoholinių trauktinių.

LKBS ekspertė Rasa Talačkienė

 

  

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.