Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas
2014-12-15  

Protėviams atminti Paprūdžių kaime pastatytas kryžius

Paprūdžių kaimo pakraštyje (Nemakščių sen., Raseinių r. sav.) yra vieta, vadinama Kapukais. Tai yra senos, jau seniai nebeveikiančios, neprižiūrimos kapinaitės - senkapiai. Pagal istorinius šaltinius IX – XII amžiais buvo laidojami nedegintini palaikai bei XV-XVII rasta ir apdegusių kaulų, ką byloje, kad šioje vietoje vėliau atsirado paprotys mirusiuosius sudeginti. Kapams būdingos XV-XVII a. įkapės. 1979m. atliekant archeologinius kasinėjimus buvo ištirtos 35 kapavietės, čia tarp žmonių kaulų rasta ir daug istorinės medžiagos: kovos ginklų, darbo įrankių, monetų, papuošalų kurie pateko į Kauno valstybinį istorijos muziejų. Ištirta, kad čia buvo laidojama ir vėlesniais amžiais, kai šioje vietoje siautė maras, karai ir kitos nelaimės.

Vietiniai žmonės dar gerai prisimena, kaip Kapų kalnelis buvo tankiai apaugęs  krūmais, karklais, neprižiūrimas. Kai nuo Kapų kalnelio šlaito kaimo keliams tiesti buvo kasamas smėlis, žvyras. Tas kapinių darkymas tęsėsi ilgokai, net ir kapaviečių tyrinėjimo metu nebuvo tinkamai sutvarkytos, dar ir šiandien matosi išraustos duobės.

Seniūno R. Laugalio iniciatyva buvo sutvarkytos apleistos kapinaitės ir pastatytas ąžuolinis kryžius.

Jo pašventinti atvyko Stulgių parpijos (Kelmės r.) klebonas Saulius Sausdravas. Pasidžiaugė tokiomis prasmingomis iniciatyvomis, kai pakelėse griūvantys kryžiai ir koplytstulpiai yra atstatomi, tuo prisidedant prie mūsų krašto gražinimo. Susirinkusieji, melsdamiesi ir uždegdami žvakes, padėdami gėles pagerbė kalnelyje palaidotus gyventojus.

Nemakščių seniūnas nuoširdžiai dėkojo Stulgių parapijos klebonui, tarybos nariui Vaclovui Šimaičiui, ūkininkų Bertašių šeimai, Užkalnių kaimo bendruomenei – visiems talkininkams, kurie padėjo sutvarkyti aplinką,  materialiai ir moraliai padėjo įgyvendinti šį sumanymą.
                       Užkalnių kaimo bendruomenės pirmininkas G. Kybartas palinkėjo, kad niekada niekam  nenusvirtų rankos geriems darbams atlikti.

                       „Kryžius visą laiką lydėjo žmogų, tad šis  poelgis yra labai gražus ir svarbus mums bei jau išėjusiems anapilin“, – teigė bendruomenės pirmininkas.

 Jolanta Kybartienė, Užkalnių kaimo bendruomenės narė

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.