Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Buveinės adresas: Žemaičių g. 31-313, LT-44175 Kaunas


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2014-07-06  

Sviliečių projektas sukvietė būrin kraštiečius

Svilių kaimo bendruomenė per savo gyvavimo dešimtmetį surengė daug prasmingų, turiningų ir įdomių renginių, į kuriuos susirenka ne tik šiuo metu čia gyvenantys, bet ir iš aplinkinių kaimų bei išvykę gyventi ir dirbti svetur žmonės. Organizuotos bendruomenės krikštynos, amatų šventės, susitikimai, vakaronės ir kiti įdomūs šiam kraštui būdingi renginiai.

     Praeitais metais, švenčiant Svilių kaimo 385 – ąsias metines, į Svilių bendruomenės namus  rinkosi visi kurie nepamiršo takelio vedančio į sodybą, kurioje kažkada gimė ir užaugo, kurie pajunta atgaivą, įkvėpę gimtosios žemės kvapo, ir tie kurie Svilių ir aplinkinius kaimus pažįsta iš tėvų ar senelių pasakojimų. Į bendruomenės kiemelyje rengiamą  kraštiečių šventę ,,Sviliams-385“ rinkosi Sviliuose, Daunoriuose, Voriškiuose, Trišakiuose,  Liepsaluose, Apušote, Grubiškyje, Jaunučiuose,  Savučiuose gimę, augę, dirbę, dabar gyvenantys, ar šiaip šį žemės lopinėlį mylintys žmonės.

     Gausiai  susirinkusius kraštiečius pirmiausiai pasveikino jaunieji kaimo skaitovai ir bendruomenės pirmininkė linkėdama  visiems gero, šilto ir smagaus  bendravimo. Šventės vedėja Kristina pakvietė iškelti Svilių kaimo bendruomenės vėliavą, supažindino kraštiečius su kaimo atsiradimo istorija ir kvietė vieną po kito pasisakyti svečius. Pasisakymų buvo daug, bet jie neprailgo. Albertas Petronis šypsodamasis prisiminė vaikystės dienas, kai su Algimantu Januška maudydavosi linmarkose. Paliulių šeimos palikuonė Loreta apgailestavo, kad retai apsilanko tėviškėje, kur jos laukia žilagalvė mamytė. Loretos pasisakymas buvo nuostabiai sueiliuotas. Garsus Svilių  armonikierius, devyniasdešimtmetis Leonas Petronis  prisiminė, kaip mokėsi groti. Pasak pono Leono, pas juos į svečius atvažiavęs Paliulis atsivežė armoniką, o išvažiuodamas pamiršo ją pasiimti. Leonas neiškentė. Pabandė groti. Ir taip groja iki šiol, kaip pats prisipažįsta nuo 1936 metų. Kaimo jubiliejaus proga Sviliečius sveikino kaimynai Meilūnų ir Nausėdžių kaimo žmonės. Nuotaiką praskaidrino dainininkai iš Nausėdžių kaimo, vadovaujami  Irinos Šakūro, bei iš Antašavos atvykusios Onutė ir Vandutė, nuo kurių kalbų, pasak svečių, net pilvai skaudėjo iš juoko. Šventės metu buvo pagerbti garbingus jubiliejus švenčiantys šio krašto žmonės. Vyriausias  šventės dalyvis 94 metų Povilas Petronis, 90-metis jo brolis Leonas. Taip pat 90-metė Janina Tamošiūnienė. Neužmiršome ir Jaunučių kaime gyvenusios 85-erių sulaukusios Emilijos Aukštikalnienės. Birutę Varanauskienę  75-ojo gimtadienio proga sveikino ne tik bendruomenė, bet ir seserys.  Už aktyvią visuomeninę veiklą, tradicijų puoselėjimą, pagalbą rengiant renginius  buvo apdovanoti: A. Januška, V. Pikienė, Z. Pivoriūnienė,  D. ir B. Čyžai , R. ir J. Pikūnai. Pradžiuginta ir  jauniausia šventės dalyvė, dviejų mėnesių, Adrijana  Preidytė.

     Išsekus sveikinimams, visi buvo pakviesti prie vaišių stalo. Kad laikas neprailgtų, buvo demonstruojamos skaidrės, kuriose atsispindėjo kaimo gyvenimas nuo žilos senovės iki šių laikų. Kiekvienas stengėsi atpažinti save,  buvusį ar esantį kaimyną, draugą , giminaitį.

     Šventėje visi turėjo įvairiausios veiklos. Mažieji šventės dalyviai išbandė batutą, suposi sūpynėmis, suko lankus. Vyresnėliai ir suaugusieji dalyvavo įvairiose varžybose, atrakcionuose, estafetėse.  Daug dalyvių pritraukė krepšinis su bokso pirštinėmis. Virvės traukime galynėjosi vietiniai gyventojai su atvykusiais svečiais. Vaikams sunku buvo atsitraukti nuo smiginio taikinių. Kiekvienas norėjo išbandyti savo taiklumą ir ne po vieną kartą. Įvairiausių veiklų nugalėtojai buvo apdovanoti prizais.

     Šventės metu sviliečius ir svečius linksmino muzikantai-dainininkai J. Strunkis ir N. Šukutis. Skambėjo puiki muzika ir nuostabios dainos. Daugybė porų sukosi bendruomenės kiemelyje. Jau temstant buvo paleista 20 dangaus žibintų, su įvairiausiais palinkėjimais kraštiečiams. Bendruomenės pirmininkė ragino neužmiršti senųjų takų, savo gimtinės, savojo sodžiaus. Ištvermingiausi  šventės dalyviai šoko ir dainavo iki paryčių.

     Tokios iškilmingos šventės bendruomenė nebūtų surengusi, be šiam reikalui skirtų lėšų, nes bendruomenė neturi  reikiamų pinigų.  

       Svilių kaimo bendruomenėje surengta kraštiečių šventė pagal projektą ,,Neužmirškim senųjų takų“. Projektas įgyvendintas pagal Biržų rajono vietos veiklos grupės parengtos strategijos ,, Biržų rajono savivaldybės kaimo vietovių vietos plėtros strategija iki 2013 metų“ II prioriteto ,,Socialinė sanglauda—kaimo gyventojų naujų bendradarbiavimo formų diegimas, partnerystės skatinimas“ 1 priemonę ,,Kaimo gyventojų saviraiškos galimybių  didinimas, pilietiškumo stiprinimas.

 Svilių kaimo bendruomenės pirmininkė Genovaitė Grubinskienė

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.