Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas
2012-08-24  

Žygis dviračiais po Zanavykijos krašto dvarus „Pažinkime Zanavykų kraštą“

Važiavimas dviračiais yra pats geriausias būdas pažinti savo krašto gamtą, kultūrą, žmones. Dviratininkas glaudžiai susijęs su gamta, jaučia jos pokyčius, užuodžia įvairius kvapus, išgirsta ir pamato daug daugiau nei važiuodamas automobiliu. Organizuojamais dviračių žygiais siekiama ne tik susipažinti su Zanavykų krašto lankytinomis kultūrinėmis ir istorinėmis vietomis, bet ir gerinti jaunimo užimtumą, propaguoti važiavimą dviračiu, supažindinti su saugaus eismo taisyklėmis, ugdyti savarankiškumą ir savitarpio pagalbą.

Zanavykų krašto muziejaus darbuotojai kartu su Girėnų bendruomenės nariais dviračių žygius rengia jau kelerius metus: 2010 m. vyko dviračių žygis į Sudargą, skirtas Lietuvos ir savojo krašto istorijai: Žalgirio 600-osioms metinėms ir kraštiečio rašytojo V. Rimkevičiaus atminimui; 2011 m. vyko dviračių žygis į Ilguvą, skirtas Beatričės Grincevičiūtės 100 – osioms gimimo metinėms; o 2012 m. rugpjūčio 18-19 dienomis Zanavykų krašto muziejaus specialistės bei Girėnų bendruomenės centro valdybos narės Rimos Vasaitienė iniciatyva įvyko dviračių žygis po Užnemunės krašto dvarus, skirtas Muziejų metams paminėti. Prisiminę kelių eismo taisykles ir nusiteikę ne tik patys jų laikytis, bet ir būti geranoriški kitų eismo dalyvių atžvilgiu žygeiviai išsiruošė į kelionę. Kelionėje prisiminta saugaus eismo pamoka ir policijos pareigūnų patarimai. Girėnų bendruomenė dalyvauja Kelių direkcijos organizuojamame konkurse „Eismo saugumas bendruomenėse 2012“ ir vykdo projektą „Saugus eismas – zanavykams“ kuris leido dar kartą prisiminti kelių eismo taisykles ir žygio metu jas pritaikyti. Žygeiviai kelionės metu buvo saugūs nes juos lydėjo policija. Zyplių dvare vyko festivalis po atviru dangumi „Sidabrinės gervės naktys“ jaunieji girėniškiai ne tik dalino praeiviams informacines skrajutes, atšvaitus bei kitas saugaus eismo priemones.

Tęsdama mintį apie šį žygį pateikiu išsamų jo aprašymą.

Žygio dviračiais, skirto Muziejų metams paminėti, dalyviai per 2 dienas Zanavykijos keliais ir keliukais numynė per 100 kilometrų maršrutu Šakiai - Gelgaudiškis – Plokščiai - Kriūkai - Žemoji Panemunė – Pavilkijys – Lekėčiai – Lukšiai - Šakiai.

Šiemet žygyje dalyvavo apie 60 dalyvių iš įvairių Šakių miesto ir rajono kampelių bei Vilniaus, Marijampolės, Vilkaviškio, Jurbarko, Kauno, kurie pravažiavo visą žygio 100 km. maršrutą. Dauguma žygeivių - jaunimas, nors žygyje netrūko ir vyresnio amžiaus žmonių. Kai kurie dviratininkai į žygį važiavo netgi su šeimomis. Jauniausiam žygio dalyviui tebuvo tik 12 metų, o vyriausiam - 59 metai.

Tradicinio žygio dviračiais metu dalyviai aplankė keletą Zanavykijos krašto dvarų ir mėgavosi nuostabiais panemunės vaizdais bei puikia gamta ir bendravimu su žmonėmis. Kalbinti žygeiviai teigia, kad žygis pateisino jų lūkesčius. Jie išvažiavo į žygį, nes norėjo pamatyti ir sužinoti daugiau apie Zanavykų kraštą, jo lankytinas vietas, gamtą, istoriją ir kultūrą. Žygeiviai pasirinko kelionę dviračiais, nes jiems važinėjimas dviračiu - malonumas, o kai kam ir gyvenimo būdas. Noras susirasti draugų arba tiesiog puikus laiko praleidimo būdas.

Nuo Zanavykų krašto muziejaus žygeivius išlydėjo vicemerė Rima Rauktienė, Girėnų bendruomenės pirmininkas Zigmas Povilaitis, muziejaus darbuotojai, Girėnų bendruomenės žmonės. Pirmiausia žygeiviai aplankė vieną seniausių panemunės vietovių Gelgaudiškį, kur žygeivius pasitiko bendruomenės pirmininkas Edgaras Pilypaitis. Kaip tikras dvaro šeimininkas E. Pilypaitis aprodė dvaro rūmus ir supažindino su jo istorija, vykdomus projektus, ateities planus. Tęsdami žygį panemune dviratininkai galėjo gėrėtis natūraliais panemunės gamtos vaizdais. Plokščiuose vaizdingoje vietoje prie pat Nemuno dviratininkus pasitiko Plokščių bendruomenės merginos ir pirmininkė Odeta Urbaitienė, jos žygeivius vaišino nuostabaus skonio žirniene.

Po sočių pietų Plokščiuose žygeiviai aplankė Šventaduobę ir unikalų Vaiguvos upelį - gatvę. Tęsdami žygį panemune, dviratininkai stebėjosi, koks puikus ir nepakartojamas čia atsiveria kraštovaizdis, kokia Nemuno didybė, koks sraunumas. Pasiekus Ilguvą žygeiviai kopė į kalną ir aikčiojo nuo atsivėrusio nuostabaus gražuolio Nemuno vaizdo. Jie apžiūrėjo Ilguvos dvarą, kur prisiminė dainininkę Beatričę Grincevičiūtę, jos asmenybę ir veiklą.

Vėliau žygio dviračiais dalyviai stabtelėjo ir prie Kriūkų miestelio prisišliejusio Paežerėlių kaimo, kuriame stovi mūrinė Paežerėlių Šv. Angelų Sargų bažnyčia. Jaukiame panemunės miestelyje Kriūkuose susipažino su senovę menančiu įdomiu XIX a. statiniu – ant akmeninių pamatų stovinčiu dviejų aukštų grūdų sandėliu, vietinių gyventojų vadinamas „Špykėre“. Visi smalsuoliai galėjo daugiau sužinoti, kad pastatas priklausė pirkliams ir buvo skirtas supirktiems javams laikyti. Iš čia grūdus Nemunu plukdydavo į Vokietiją. Žygeiviai stebėjosi, kad šis grūdų sandėlis yra veikiantis, dar ir šiandien naudojamas pagal paskirtį. Taip pat sužinojo, kad Kriūkų miestelyje kadaise gyvavo Sviatošino dvaras, priklausęs didikų Sapiegų giminei.

Tą dieną keliautojus dviračiais viliojo ne tik žavūs panemunės vaizdai, bet ir didelį įspūdį palikusi Žemoji Panemunė ir Pavilkijys su savo istorija ir dabartimi.Vakarop žygeiviai apsistojo Zyplių dvaro prieigose, kur apsinakvoti mielai leido Lukšių seniūnas Vidas Cikana. Žygio dalyvius sutikusi vicemerė R. Rauktienė pasidžiaugė, kad po mūsų rajoną dviračiais keliavo ne tik rajone, bet ir kituose Lietuvos miestuose gyvenantys keliavimo dviračiais entuziastai. „Malonu, kad tiek daug norinčiųjų pažinti Zanavykų krašto grožį, džiugu, kad visi įveikėte 100 km. atkarpą ir saugiai grįžote“, – sakė vicemerė Rima Rauktienė.

Kadangi tą dieną Zyplių dvare vyko vasaros kino festivalis „Sidabrinės gervės naktys“, žygeiviai turėjo puikią galimybę po atviru dangumi stebėti naujausius lietuviškus kino filmus. Iki paryčių vakarodami žygeiviai negalėjo atsidžiaugti, kad diena padovanojo begalę įspūdžių. Jie pamatė mūsų krašto grožį, romantišką vaizdingą Nemuno kilpų peizažą, susipažino su Zanavykų krašto panemunės lankytinais objektais, jų kultūra, žymiais žmonėmis.

Aptardami žygį, priėjome vieningos išvados, kad, norėdami geriau pažinti kurį nors kraštą, pirmiausia turime stengtis pamatyti, kiek visko gražaus turime patys savo, ir pirmiausia pažinti savo kraštą. Dviratis yra puiki, ekologiška ir pigi transporto priemonė, kurios dėka galėjome pasiekti pačius atokiausius kampelis.

Viso žygio metu buvo akcentuojama ne tik istorinė lankytinų vietų reikšmė, paveldo išsaugojimo svarba, žymių žmonių nuopelnai Zanavykų kraštui, bet ir tai, kaip kelyje turi elgtis ir atrodyti saugus dviratininkas. Kitą diena Zyplių dvare apžiūrėjome tautodailininkų ekspozicijas, įkurdintas suremontuotose ir sutvarkytose buvusiose dvaro arklidėse; darbuotoja Daiva Bukšnienė aprodė Zyplių buvuvusios dvaro sodybos statinių ansamblį bei pavedžiojo po restauruotus rūmus. Po sočių pietų, lydimi policijos ekipažo, žygeiviai pakilios nuotaikos grįžo į namus.

Noriu padėkoti ir pasidžiaugti, kad abi žygio dienas dviratininkus dėl saugumo, tam tikrose trasos ruožuose lydėjo Šakių policijos eskortas, viso žygio metu dviratininkus lydėjo rajono savivaldybės mikroautobusas. Sporto ir laisvalaikio klubo „Vėjas“ vadovas Mindaugas Balčiūnas žygyje ne tik pakvietė dalyvauti klubo narius, bet ir viso žygio metu geranoriškai žygeiviams teikė kvalifikuotą techninę pagalbą. Loreta Bitkovienė prie žygio finansiškai prisidėti pakvietė rajono ūkininkus. Finansiškai parėmė rajono ūkininkai: Ramūnas Kaunas, Benius Mockeliūnas, Rimas Šlapikas, Albertas Navarskas bei Griškabūdžio ūkininkai. Didžiulę dvasinę paramą ir palaikymą tiek rengiantis žygiui, tiek jo metu žygeiviams teikė Mindaugas Balčiūnas, prekiaujantis dviračiais, juos remontuojantis, populiarinantis šį laisvalaikio leidimo būdą. Žygeivių draugu visą laiką buvo ir rajono savivaldybės vairuotojas Algis Valaitis, kartu su žygeiviais ne tik keliavo, bet ir medicininę pagalbą jiems teikė Loreta Mureikienė.

Žygis buvo tikrai šaunus! Dėkoju visiems, prisidėjusiems prie organizavimo ir įgyvendinimo. Puiki galimybė įvertinti savo jėgas ir prasmingai praleisti laiką. Žygio metu buvo puiki proga aplankyti vertingus Zanavykijos gamtos ir kultūros paveldo objektus ir taip prisidėti minint Muziejų metus. Jaunimui parodyti tiek daug puikių ir gražių vietų, surasti artimų bendraminčių, geranoriškai nusiteikusių ir pozityviai mąstančių žmonių.
 Girėnų bendruomenės informacija

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.