Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2016-02-15  

Švyturio ant kalvos paskirtis – rodyti kelio kryptį

Apie ką šiame rašinyje bus kalbama? Kalbama bus apie ypač unikalų Lietuvos kultūrinio gyvenimo reiškinį – staigų Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių visame krašte iškilimą. Tai atsirado ne iš niekur, o iš giluminių gražių mūsų tautos kultūros istorijos ir veržlios dabarties sanklodų.

Apie tai, kokia turtinga Lietuvos kultūra, tikriausiai, seniai žinom kiekvienas, tačiau kaip dažnam atradimui ar išradimui, kad jis pradėtų veikti, reikia momentinio postūmio. Toks postūmis dažniausiai būna inicijuotas vieno žmogaus ar nedidelės jų grupės. Taip atsitiko ir šį kartą – idėja kultūros sostinėmis įvardinti mažuosius Lietuvos miestelius kilo politiko, visuomenės veikėjo, mecenato Ramūno Karbauskio galvoje 2014 metais vykusio festivalio ,,Naisių vasara“ metu. Jau 2015 m., mažąja Lietuvos kultūros sostine buvo paskelbti Naisiai – nedidelė, vos apie pusę tūkstančio gyventojų teturinti Šiaulių krašto bendruomenė. Tačiau mecenato R. Karbauskio siekimas buvo daug platesnis: Mažųjų kultūros sostinių judėjimą išplėsti visoje Lietuvoje, visuose jos regionuose, kartu tai susiejant ir su blaivybės sąjūdžio plėtra. Taip jo pasiūlymu ir pritariant Lietuvos kultūros ministerijai bei Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungai, įveikęs visus biurokratinius etapus nuo pasiūlymo iki patvirtinimo, atsirado 10 mažųjų Lietuvos kultūros sostinių 2016 m. sąrašas. To sąjūdžio objektai yra išsidėstę visoje dešimtyje Lietuvos apskričių ir, apimdami visus regionus, sudaro puikias galimybes ir išlaikyti, ir vystyti tik tam kraštui būdingą kultūrinę savastį. Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga (pirmininkė Guoda Burokienė) palaikė ir parėmė gerąją Naisių idėją, organizuodama visuose Lietuvos regionuose ir Lietuvos kaimo bendruomenėse išrinkti pačią veikliausią ir ryškiausią bendruomenę - regiono kultūrinio gyvenimo vedlę.

Suvalkijos - Sūduvos regione (Marijampolės apskritis) tokiu vedliu įvardintas Gelgaudiškis – gražus ant aukštų Nemuno krantų pašokėjęs miestelis ir po plačias savo apylinkes smalsiai besidairantis pro naujam gyvenimui prikelto dvaro langus. Tačiau būti įvardintam avangardistu – ne tik garbė, bet ir didelė pareigos našta, nes privalai parodyti savo aplinkai tai, ką turi geriausio. Ir parodyti taip, kad savo pavyzdžiu uždegtum kitus ieškoti savų galimybių, savų veiklų, kurios skaidrintų kiekvienos gyvenvietės, kiekvienos bendruomenės gyvenimą. Gelgaudiškis tai padarė vasario 6 d. visos bendruomenės oficialiame renginyje paskelbdamas, kad Gelgaudiškis – 2016 m. Mažoji Lietuvos kultūros sostinė ir tame renginyje plačiai visuomenei pristatydamas savo šių metų veiklų programą.

Kas slypi po šiuo įvardijimu? Į tai buvo atsakyta visa jau minėta renginio programa, kuri puikiai iliustravo Gelgaudiškio unikalumą įvairiais aspektais: turtingu literatūriniu ir kultūriniu gyvenimu, puoselėjamu gamtiniu, istoriniu, architektūriniu, kulinariniu paveldu, propaguojamomis sporto ir sveiko gyvenimo būdo tradicijomis. Svarbiausias gelgaudiškiečių bruožas,kad kiekvienas bendruomenės narys per kokią nors veiklą siektų saviraiškos: gal graži sodyba, gal šeimininkų krosnyse skanus kepamos duonelės kvapas akstina kaimynę ir pačiai kepti ne prastesnę, gal bičiuliai dalinasi spiečiais ir patirtimi, kaip biteles globoti. O ką kalbėti apie tuos, kurie šoka, dainuoja, kitus užima ir linksmina. Tą įrodė ir vasario 6 d. renginys, kai koncerto metu pirmiausiai pasirodė vaikų darželio atlikėjai, paskui pagrindinės mokyklos ir kultūros centro meno kolektyvai bei atskiri reprezentatyvūs atlikėjai. Visa šventės eiga puikiai iliustravo pagarbą visoms kartoms, nes visi buvo atsiminti ir pastebėti, kokie jie yra vertingi savoje bendruomenėje.

Gelgaudiškio renginiai jau seniai įgavę skambesį apie savo kokybę. Toks buvo ir šis, todėl ir garbingų svečių nemažai sulaukta. Kaip ir pridera, pirmasis susirinkusius pasveikino Šakių rajono meras Juozas Bertašius, kultūros mecenatas ir projekto Mažosios Lietuvos kultūros sostinės projekto sumanytojas Ramūnas Karbauskis, LR Seimo nariai Arvydas Vidžiūnas ir Rima Baškienė, Kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Guoda Burokienė. Mažąją kultūros sostinę pagerbė rajono savivaldybės tarybos nariai, bendruomenių asociacijos pirmininkė, rajono įstaigų ir organizacijų vadovai, žiniasklaidos atstovai.

Gelgaudiškiečių prisistatymo renginys ypač buvo reikšmingas tuo, kad jie pateikė visą 2016 m. savo veiklų programą. Vietos pajėgomis numatyta net 21 renginys per metus. Ir kokia plati jų tematika: čia surasta daug vietos solidiems valstybinių švenčių ar renginių pristatymams, gausi muzikinių programų įvairovė, Naisių vasaros teatro gastrolės, literatų šventė ir tradicinis meno pleneras, varpų koncertas – Karūna Lietuvai ir dar daug kitų renginių. Be to, numatyti trys tęstinių renginių ciklai: pavasario ir rudens laikotarpiu protmūšių ,,Zanavykas žino“ turnyrai, vasaros mėnesiais koncertų ciklas ,,Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare“, birželio- rugpjūčio mėnesiais – aktyvūs ir sportiški savaitgaliai. Žodžiu, ir gėrėtis bus kuo, ir pasimokyti iš ko.

Suvalkijos – Sūduvos regionas Gelgaudiškio renginiu užžiebė savo švyturį savame krašte. Teko girdėti, kad tokie švyturiai jau aktyviai žiebiasi ir kituose regionuose. Dešimt švyturių – galinga jėga! Ji tikrai įlies daug šviesos į mūsų šventes ir kasdieną, ir gyvenimą darys gražesnį. Puiki Naisių idėja! Mums visiems reikia saugoti, kad ji švytėtų, neužgestų ir ne tik 2016 metais nušviestų kelio kryptį.

G.Šnirpūnienė,Šakių BCA pirmininkė

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.