Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2010-03-18  

Bendruomenių draugystės tiltai

 

Pastaruoju metu pastebima bendruomenių bei asociacijų veiklos suaktyvėjimo tendencija, paliekanti aiškius tokio veiklumo pėdsakus –  draugystės bei bendradarbiavimo saitus tarp bendruomenių. Sūduvos krašto bendruomenės išsiskiria iš kitų Lietuvos regionų savo aktyvia projektine veikla, tokiu būdu sudomindamos kitas, mažiau patyrusias organizacijas, o draugišku dalinimusi gerąja bendruomeniškumo skatinimo bei projektų rengimo patirtimi Antanavo bendruomenės bei Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių asociacijos pirmininkė Reda Kneizevičienė tapo tarsi „krikštamote“ tolimesniems partnerystės žingsniams tarp įvairių regionų bendruomenių. Tokio pobūdžio veiklos amplitudė - labai plati. Ji apima įvairiausias informacijos mainų bei bendros veiklos organizavimo sritis. Bendradarbiavimo sutarčių sudarymas, keitimasis delegacijomis, jungtiniai sporto bei meno renginiai suteikia daug teigiamų emocijų ne tik jų dalyviams, bet ir seniūnijų gyventojams – ne bendruomenių nariams, kurių teritorijoje vyksta renginiai, tokiu būdu gerindami gyvenimo kokybę bei užimtumą gyvenvietėse, įrodant jungtinės veiklos  privalumus.
Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių asociacijos pirmininkės Redos Kneizevičienės vasario 19-20 d.  organizuotame praktiniame seminare „Kaimo bendruomenės organizacijos vietos socialinė partnerystė. Žemaitijos regiono geroji patirtis“ į Žemaitiją kartu su Kazlų Rūdos savivaldybės Jankų, Būdos, Gudelių, Antanavo, Marijampolės savivaldybės Sasnavos, Puskelnių  bei Tautkaičių bendruomenių nariais vyko ir Jurbarko rajono Viešvilės bendruomenės centro „Skalvija“ keturių narių delegacija. Šio seminaro vienas iš tikslų buvo susipažinti su Žemaitijos bendruomenėmis, jų patirtimi bendradarbiaujant su įvairiomis kitomis institucijomis ( savivaldybe,  seniūnija, policija, darbo birža, kultūra kitais socialinias partneriais).
Pirmasis sustojimas buvo Plungės Oginskio dvare, kuriame vyko  Plungės rajono bendruomenių asociacijos konferencija, kurios tikslas- apibendrinti Plungės bendruomenių asociacijos metų veiklos rezultatus ir pakviesti bendruomeninių organizacijų lyderius, seniūnus, kultūros, švietimo, sporto, socialinės paramos skyrių, jaunimo Tarybos, partijų atstovus viešai diskusijai apie bendradarbiavimą ir galimybes  vystant bendruomeninių organizacijų veiklą. Šio renginio metu buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Kazlų Rūdos ir Plungės savivaldybės bendruomenių asociacijų.   
Po pietų kelionė tęsėsi į Telšių rajoną Nevarėnus. Su šia bendruomene Antanavo bendruomenės nariai buvo jau pažįstami, nes 2009 metais drauge buvo europarlemantaro Eugenijaus Maldekio konkurso “Čia gera gyventi“ nugalėtojai ir drauge vyko į Briuselį.  Nevarėnų bendruomenė yra viena iš aktyviausiai veikiančių Telšių rajone, tad turi kuo didžiuotis. Bendruomenės iniciatyva įrengta pirtis, pernai metais Lietuvos tūkstantmečio proga miestelyje pastatytas akmeninis tiltas per upelį. Gėrėjomės šio miestelio išlaikyta senovine architektūra, bažnyčia. Buvome sužavėti jų kultūrine veikla, nes vakare specialiai mūsų delegacijai buvo surengtas koncertas bei dalyvavome bendruomenės ataskaitiniame susirinkime. Nevarėnų bendruomenėje įsitikinome, kad bendradarbiavimas tarp institucijų – seniūnijos, mokyklos, kultūros centro bei parapijos gali atnešti svarius rezultatus vietovės bendruomenės gyvenime, įrengiant patalpas bei bendros kultūrinės veiklos organizavime.  Susirinkimo metu buvo pasirašytos dvi bendradarbiavimo sutartys tarp Kazlų Rūdos savivaldybės Antanavo ir Telšių rajono Nevarėnų bendruomenės ir tarp Jurbarko rajono Viešvilės bendruomenės centro „Skalvija“ ir Telšių rajono Nerimdaičių bendruomenės, apimančios plačias bendradarbiavimo sritis.
Sekančią dieną kelionės tęsėsi į  Žemaičių Kalvariją, kuri garsėja net tik savo šventove, bet ir aktyvių bendruomenių veikla. Šios bendruomenės vienos pirmųjų Lietuvoje pasinaudojo SAPARD parama, įrengiant vandentiekį 2005 metais. Šio projekto nauda akivaizdi – gyventojai, kelis metus neturėję geriamojo vandens vandentiekio, dabar jau pamiršo tuos laikus, kai geriamąjį vandenį tekdavo cisternomis atsivežti  tris kilometrus iš Žemaičių Kalvarijos miestelio.
Dabar jau baigiasi penkių metų įsipareigojimų fondui terminas, kuomet bendruomenė nuspręs, kas naudingiau – ar perduoti vandentiekį kitai įmonei, ar patiems jį toliau tvarkyti bei prižiūrėti. Taip ugdosi vienas pagrindinių bendruomenių stiprinimo tikslų – verslumas, kuomet pati bendruomenė gali savarankiškai vystyti ūkį, gerinti gyvenimo sąlygas, prisidėti prie infrastruktūros kūrimo.
Grįžtant namo paskutinis sustojimas buvo Tauragės rajone Mažonų bendruomenėje. Čia mus su muzika pasitiko šios bendruomenės saviveiklininkai drauge su Tauragės VVG pirmininke Nijole Tirevičiene, šios seniūnijos seniūnu Jonu Samoška. Buvome sužavėti seniūno pasakojimu apie bendradarbiavimą su bendruomenėmis ir drauge nuveiktais darbais. Pasakojimo tikrumu įsitikinome, pasinaudodami galimybe apžiūrėti bendruomenės centro remontą. Bendruomenė teikė projektą valstybės paramai gauti  (25000 Lt.), o savivaldybė tokią pačią sumą skyrė iš biudžeto. Šios, atrodo nedidelės paramos dėka, senasis vaikų darželis virto jaukiu bendruomenės centru, kuriame įsikūrė ir kultūros namai ir bendruomenės centras. 
Visus delegacijos narius grįždami pakvietėme pasižvalgyti ir po Viešvilės miestelį. Jau visai vakarėjant svečiai aplankė Viešvilės upelio žuvitakius, Viešvilės kultūros centro dailės studiją ir seniūniją. Partneriai iš Kazlų Rūdos savivaldybės stebėjosi, kad miestelyje yra daug nenaudojamų pastatų (ko neturi antanaviečiai savo teritorijoje), kuriuos būtų galima pritaikyti bendruomenės poreikiams tenkinti. Šią galimybę turėsime įgyvendinant Jurbarko vietos veiklos grupės strategiją. Todėl, norėdami matyti ateityje klestintį miestelį, jau šiandien susitelkę turime ruoštis vietos projektams, kuomet įvairių partnerių įgyta patirtis bus labai naudinga. Ši kelionė – tai tik pirmas startas, įgyvendinant bendrus projektus. 
Kelionės įspūdžiai nespės išblėsti, kai netrukus vėl susitiksime su savo partneriais iš Kazlų Rūdos, nes kovo 6 d. Kazlų Rūdos savivaldybės Sporto centre vyks tarpregioninis bendruomenių 5x5 futbolo turnyras, kuriame susitiks Jurbarko rajono Viešvilės, Prienų rajono Šilavoto ir Kazlų Rūdos savivaldybės Antanavo, Bagotosios futbolininkai. 
Visos delegacijos vardu norime padėkoti Plungės rajono bendruomenių asociacijos, Žemaičių Kalvarijos, Telšių rajono Nevarėnų, Nerimdaičių, Tauragės rajono Mažonų bendruomenėms už šiltus priėmimus ir pasidalintą patirtį. Šilti rankų paspaudimai bei diskusijos prie gausaus tradiciniais žemaitiškais patiekalais nukrautų stalų ištirpdė nuo seno nusistovėjusių sūduvių bei žemaičių etninių ypatumų skirtumus, nes vienintelis kelias kilniems tikslams pasiekti bei dideliems darbams nuveikti yra bendradarbiavimas bei partnerystė.

                                                                                                                           Eglė Untulytė
                                         Jurbarko rajono Viešvilės bendruomenės centro „Skalvija“ tarybos narė

                             

 

 

 

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.