Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2011-04-27  

Su meile daromi maži darbai virsta dideliais

Šv. Augustinas yra pasakęs, kad pasaulis - tai nuostabi knyga, bet tas, kuris niekada nekelia kojos iš namų, perskaito tik vieną jos puslapį. Tikrasis gyvenimo pažinimas prasideda už kiekvieno mūsų namų slenksčio. Norėdami pasisemti gerosios patirties, artimiau pažinti kuo ir kaip gyvena kiti kaimai Raseinių rajono VVG ir Raseinių rajono kaimų bendruomenių sąjunga suorganizavo išvyką į Viduklės ir Nemakščių seniūnijų kaimų bendruomenes.

Ankstyvą antradienio rytą pilnas autobusas rajono kaimų bendruomenių lyderių ir aktyvistų atvyko į Viduklės kaimo bendruomenę. Ataugos miške visus pasitiko Raseinių rajono savivaldybės tarybos narys, bendruomenės pirmininkas A. Mielinis, Viduklės seniūnijos seniūnas G. Šulinskas, bendruomenės aktyvistai. Pirmininkas papasakojo, kaip bendruomenės rėmėjų ir aktyvių žmonių dėka buvo įrengta Ataugos miške renginių ir poilsio vieta, kasmet į renginius sutraukianti didžiules mases žmonių. Vėliau apsilankę bendruomenės namų patalpose, išsamiau susipažinome su bendruomenės veikla, apžiūrėjome vykdomą vietos projektą pagal vietos plėtros strategiją. Kartu su vidukliškiais pasidžiaugėme sparčiai vykstančiais patalpų rekonstrukcijos darbais, kuriuos pabaigus bus įrengtas sporto klubas. Susitikimo pabaigoje  svetingų bendruomenės šeimininkų buvome pavaišinti nuo seno visoje Lietuvoje garsiais Viduklės koldūnais.

Pervažiavus Viduklės geležinkelį bendruomenės himnu mus pasitiko Mažosios Viduklės bendruomenės aktyvistai, pirmininkė S. Bukelienė, Nemakščių seniūnijos seniūnas R. Laugalis. Vaikščiojant išpuoselėta 60 arų apimančia  bendruomenės teritorija, akis džiugino bendruomenės narių rankomis ir asmeninėmis darbo priemonėmis skoningai įrengtas sausas upelis, išpuoselėtas darželis ir augalai. Bendruomenės namuose grožėjomės vietos moterų surengta rankdarbių paroda, visiems ypač patiko megztas velykinis zuikis. Geriausios kaimo šeimininkės vaišino be galo gardžiu kugeliu.

         Molavėnų  pašonėje, vaizdingame Šešuvio krante, alsuojantys kaimo praeitimi, stovi išskirtiniai Pašešuvio kaimo bendruomenės namai. Tvarkingame  bendruomenės namų kieme svečius pasitiko bendruomenės pirmininkė J. Žalkauskienė, Nemakščių seniūnijos seniūnas R. Laugalis ir bendruomenės nariai. Bendruomenės namai įrengti pono Šveikausko 1914 m. statytame dvare, po to buvusioje mokykloje. Buvusį  mokyklinį gyvenimą liudija išlikę senoviniai dažyti mokykliniai suolai, mokytojų ir mokinių nuotraukos, garbės ir pagyrimo raštai. Pirmininkė Jolanta pristatė bendruomenės veiklą, papasakojo apie įgyvendintus projektus, apie planuojamą teikti paraišką pagal vietos plėtros strategiją, kurio pagalba pakeistų bendruomenės namų stogo dangą, baigtų remontuoti patalpas. Besidairant po didelį bendruomenės kiemą, ne vienam kilo klausimas,  kiek arų apima šienaujama teritorija ir su kuo savo žolynėlius pjauna. Sužinojome, kad kaip ir visos rajono kaimo bendruomenės, taip ir pašešuviškiai 65 arų dydžio kiemo teritoriją šienauja asmeninėmis žoliapjovėmis ir traktoriukais. Lydimi bendruomenės aktyvo, trumpam užsukome į Molavėnus, kur garsiojo piliakalnio praeities istoriją, neseniai Norvegų fondų finansuotą baigtą įgyvendinti projektą, pristatė Raseinių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistė Gražina Pečkaitienė. Vaikštinėdami džiaugėmės gražiai sutvarkyta piliakalnio infrastruktūra. Žibuoklėmis sužydę piliakalnių šlaitai be klausimo atsako, kad gamta yra didžiausia menininkė, kuri nuolat kuria, pati gyvena ir mums leidžia gyventi jos kūriniuose.

Pažintį su kaimo bendruomenėmis baigėme Nemakščiuose. Prie Lurdo Grotos mus sutiko Nemakščių klebonas S. Šlepavičius, Raseinių rajono savivaldybės tarybos narys V. Šimaitis, bendruomenės pirmininkė E. Vaitkuvienė. Klebonui papasakojus Lurdo Grotos pastatymo istoriją, aplankėme Nemakščių bažnyčią. Pakeliui užsukome į senovinių įrankių bei mašinų muziejuką, kurį savo tėvų sodyboje įkūręs kaunietis Leonas Tamulevičius. Draugiškai mus čia pasitiko  Aštuonratės važiuoklės draugijos narė, buvusi bendruomenės pirmininkė I. Bertašienė. Visus nustebino, kad prieš šimtą metų Nemakščiuose gyvenęs Lietuvos bajoras P. Neveravičius, būdamas savamoksliu konstruktoriumi be aukštojo išsilavinimo, pirmasis pasaulyje sukūrė laiką pralenkusį aštuonratį savaeigį vežimą. Pagal paliktus jo brėžinius muziejuko įkūrėjęs L. Tamulevičius sumeistravo trečiąjį aštuonračio modelį, į kurį galėjome ir mes įsėsti. Leonas savo muziejuje įrengė specialią ekspoziciją, skirtą pamirštam konstruktoriui. Čia yra keletas paties P.Neveravičiaus daiktų, stebuklingai išlikusių iki šių dienų – 1852-aisiais lenkų kalba išleistos knygos „Kosmosas“ ir „Nerono mirtis“ su šio bajoro autografais, du paveikslai iš jo sodybos svetainės.

Svetingai šiltuose bendruomenės namuose mus pasitiko Nemakščių bendruomenės aktyvas. Jaunimas pasveikino keliomis gražiomis dainomis, pirmininkė E. Vaitkuvienė papasakojo kokiais džiaugsmais ir rūpesčiais gyvena  bendruomenė. Kalbėjo, kad viena sunkiausia yra projektinė veikla, kuriai reikia daug žinių, begalės laiko, o rezultatai matosi ne visuomet ir negreitai.

Gerosios patirties kelionę apibendrino Raseinių rajono savivaldybės tarybos narė, Gervinės bendruomenės pirmininkė J. Garliauskienė. Ji pasidžiaugė aplankytų bendruomenių nuveiktais ir tęsiamais darbais. Pastebėjo, kad tik  bendruomenių dėka, uždarytos ir nebeveikiančios mokyklos ar kiti pastatai, tapo traukos ir žmonių užimtumo vieta. Maži darbai atliekami su didele meile tampa dideliais darbais. Bendruomenių narių išradingumas, meilė savo kraštui ir žmonėms daro  kaimų ir mūsų pačių gyvenimus gražesniais ir prasmingesniais. Pasidžiaugė, kad Viduklės ir Nemakščių seniūnijų seniūnai palaiko glaudų ryšį su bendruomenėmis. Visų aplankytų kaimų bendruomenių namų išpuoselėta aplinka, sutvarkytos patalpos, svetingumas ir vaišingumas rodo, kad visur gyvenama be galo nuoširdžių bei gerų žmonių, pas kuriuos ne tik gera svečiuotis, bet ir vėl norisi  sugrįžti.

Kiekvienas turime visa širdimi gyventi tarp žmonių, su žmonėmis, dėl žmonių bei žmonėse, kad neišsivaikščiotų ir nesunyktų mūsų kaimai. O bendruomenių lyderiams linkiu sviesti savo širdis ir svajones pirmyn ir vytis, kad pagautumėte... To labai reikia  Jūsų ir visų kaimuose gyvenančių žmonių pilnaverčiui gyvenimui.

Vilma Račkauskienė, Raseinių rajono vietos veiklos grupės „Raseinių krašto bendrija“ administratorė

 

 

 

 

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.