Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2011-10-18  

Patirties sklaida: Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos delegacija lankėsi Prancūzijoje

  

Spalio 8-15 d. LKBS delegacija (48 bendruomenių atstovai) dalyvavo tarptautiniame teminiame susitikime Prancūzijoje”Prancūzijos ir Lietuvos Kaimų judėjimų gerosios patirties sklaida bei jų galimybės įgyvendinant kaimo plėtros galimybės”, kaimo šeimų asociacijos kvietimu. Vizito tikslas – susipažinti su šios šalies kaimu, bendruomenių, VVG veikla bei LEADER programos įgyvendinimu.

Kad kelionė autobusu neprailgtų kelionės dalyviai dalijosi darbo patirtimi savose bendruomenėse, sunkumais ir džiaugsmais rengiant ir vykdant projektus.

Prancūzijoje viešnagę pradėjome iškart aplankydami keletą inovatyvių projektų, kurie buvo labai skirtingi nors ir įgyvendinami tame pačiame regione. Pirmąjį aplankėme kaimo kooperatyvą, kuris gyvuoja nuo bendruomenės įsikūrimo, nuo 1946 m.. Įdomu buvo klausytis kooperatyvo įkūrėjo anūko pasakojimą apie kaimo žmonių kasdienybę Villevenar kaime. Aišku lietuvaičiams buvo labai įdomu kaip vynuogių augintojai dalyvauja kooperatyvo veikloje, kaip vienas kitam padeda, kaip realizuoja produkcija ir ar ES parama tokia pat kaip ir Lietuvoje.

Antrasis projektas buvo jauno ūkininko sugalvotas ir įgyvendintas projektas, kurį parėmė vietinė kredito unija- alternatyvios energijos gamyba ir panaudojimas ūkyje. Nustebino jauno žmogaus entuziazmas ir tikėjimas savo ateitimi. Dar ūkyje nustebimo lietuviškas “ labas”, ištartas jaunojo ūkininko sužadėtinės lietuvaitės nuo Pasvalio. Na ir bendruomenininkus tuomet jau tapo sunku “išprašyti” iš ūkio, nes tapo daug lengviau bendrauti ir klausimai tiesiogiai liejosi be pertraukos. Jaunieji ūkininkai aprodė ne tik alternatyvios energetikos projektą bet savo šeimos atstatytą paveldą dar XVI amžių siekiantį vandens malūną, kur pasak šeimininkų tikisi pritraukti ir turistų.

Antrą dieną susitikome su mus pakvietusios kaimo šeimos asociacijos atstovais senajame karalių mieste Blua. Čia išklausėme paskaitą apie Prancūzijos bendruomeninę veiklą. Prancūzų bendruomenės savo įkūrimą skaičiuoja nuo 1946m., o Blua regione įsikūrė 1976 m.. Pagrindinė jų veikla yra socialinė t.y. pagalba kaimo šeimai. Aišku ne vienas jiems pavydėjome išgirdę apie valstybės skiriamas lėšas organizacijos veiklai, apie rengimus ir įgyvendinamus projektus. Tačiau visai nenustebome, kai jie išvardijo kylančias problemas vykdant organizacijos veiklą: jaunimo migracija, kaimo vietovių nykimas ir visuomenės senėjimas.

Didelį įspūdį viešnagės metu paliko aplankytas modernus sodininkystės ūkis , kuriame viskas mechanizuotą. Pirmą kartą išvydome visiškai rankų darbo nereikalaujančią techniką obuoliams nurinkti. Ėjome paskui kaimo verslininką ne vieną kilometrą jo sodu , o pastarasis su pasididžiavimu demonstravo lietuvaičiams savo naujai įsigytą techniką ir su meilę pasakojo apie savo kraštą, siekius ir ateities planus.

Viešnagę Prancūzijoje baigėme susitikimu Prancūzijos žemės ūkio, maisto ir kaimo plėtros ministerijoje. Pirmiausiai išklausėme atsakingos pareigūnės už LEADER programos įgyvendinimą Prancūzijoje p. Allani pranešimo, kaip buvo kuriamos Vietos veiklos grupės Prancūzijoje, kokie atrankos kriterijai buvo taikomi parenkant VVG. Taip pat išgirdome ir apie  224 VVG Prancūzijoje veiklą bei jų įgyvendinamus projektus. Pasipylę kaip iš gausybės rago klausimai, labai pradžiugino mūsų pašnekovę. Pokalbio metu radome daug panašumo VVG veikloje, taip pat sužinojome, kad Prancūzijoje ypač daug dėmesio skiriama VVG bendradarbiavimo ir kooperacijos projektams. Prancūzijoje skirtingai nei Lietuvoje LEADER metodas yra taikomas ne tik III ašyje bet taip pat ir kitose, todėl nemažai projektų yra susiję su žemės ūkiu, kaimo turizmu ypač su kulinariniu paveldu. Infrastruktūrai gerinti nėra tinkami finansuoti projektai, o aplinkosauga ir įvairūs inovatyvus projektai yra remiami. Parama skiriama VVG projektams yra 1,5mln eurų, o per visas kitas programas VVG gali gauti nedaugiau nei 3 mln. Eurų. Iš ministerijos išėjome tvirtai įsitikinė , kad Prancūzijoje yra rimtų partnerių bendriems projektams.

Mums, bendruomenininkams, svarbiausias kelionių tikslas – tai patirties bei idėjų pasisėmimas, vėliau to pritaikymas pas mus. Idėjų prisisėmėme „pilnas kišenes“ ir grįždami namo visą kelią tai aptarinėjome. Ši kelionė daugeliui plačiau atvėrė akis, ir daugelį pamatytų ir sužinotų dalykų galėsime puikiai taikyti ir savo rajonų bendruomenių veikloje.

 Į teminį susitikimą Prancūzijoje LKBS nariai vyko įgyvendinami Lietuvos kaimo tinklo remiamą projektą.

 

Parengė

Guoda Burokienė

 

 

 

 

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.