Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2011-11-05  

Patirtimi dalijomės Latvijoje

   

 

Raseinių rajono Pramedžiavos kaimų bendruomenė įsikūrė prieš trejetą metų. Per tą laiką, vadovaujant bendruomenės pirmininkei Linai Jašauskienei, parašyta ir laimėta nemažai projektų. Juos įgyvendinant, vykdant kitas bendruomenės veiklas paaiškėjo, kad daugelis jų glaudžiai siejasi su įvairiomis įstaigomis, veikiančiomis kaime: kultūros centro filialu, biblioteka, medicinos punktu, seniūnija ir kt., todėl bendruomenės nariai norėtų glaudesnio, visapusiškesnio bendradarbiavimo, partnerystės ryšių palaikymo su šiomis įstaigomis. Juos domina ir tai, kaip bendruomenė gali prisidėti prie verslumo skatinimo kaime. Apie šiuos aktualius dalykus buvo kalbėta, patirtimi dalintąsi lankantis mūsų rajono kaimų bendruomenėse, tačiau domino ir patirtis iš užsienio. 

  Galimybė susipažinti su kitų šalių bendruomenių gyvenimo aktualijomis, pasidalinti patirtimi atsirado įgyvendinant Lietuvos kaimo tinklo lėšomis finansuojamą projektą „Bendradarbiavimo ir partnerystės ryšių palaikymas tarp įvairių kaimo įstaigų Latvijos respublikos Talsu rajone“. Taigi, ankstyvą spalio 22 dienos rytą autobusas su 45 Pramedžiavos kaimų bendruomenės nariais pasuko Latvijos link.

Talsu mus pasitiko ir į visus susitikimus lydėjo Talsu rajono partnerystės grupės pirmininkė Antra Jaunskalže. Ji pristatė partnerystės grupės veiklą, aprodė gražiausias miesto vietas. Lankydamiesi taikomosios dailės studijoje „Kurši“ susipažinome su jos įkūrėja ir vadove Biruta Austrupa. Sužinojome, kad šeštadieniais iš Talsu apylinkių susirenka nemažas būrelis moterų senjorių, kurios kurdamos įvairius rankdarbius praleidžia laiką tarp savo bendraamžių, nuoširdžiai pabendrauja. Rankdarbiai eksponuojami ir dirbtuvėse, ir šalia esančioje salėje, juos galima ne tik apžiūrėti, bet ir įsigyti. Kadangi mūsų grupėje buvo nemažai pynėjų, mezgėjų, mėgstančių kitokius rankdarbius žmonių, tai jie mielai pasidalino savo idėjomis, patirtimi, įsigijo rankdarbių, paliko savo sukurtų suvenyrų.

Kita mūsų stotelė - menininkų seminaras „Ciparnica“. Prie miesto centre esančio apleisto namelio mus pasitiko jauna menininkė Diana Dzelme. Ji papasakojo, kad jaunų kūrėjų iš molio grupelė nutarė įkurti savo dirbtuves, kad tą apleistą senovišką medinį namelį jie išsinuomojo ir atidarė muziejų - parduotuvėlę. Diana pažymėjo, kad jaunieji menininkai labai domisi senųjų kuršių tradicijomis, žiesdami ir dekoruodami puodus, ąsočius, puodynes stengiasi atkartoti kuršiams būdingas formas, raštus.

Kartu su Diana siauromis gatvelėmis eidami į kūrybines dirbtuves žavėjomės Talsu senamiesčiu, jame tvyrančia ramybe. Dirbtuvėse tvyrojo tikra kūrėjų dvasia - tarp gausybės įvairaus dydžio, formų, spalvų molinių indų sukiojosi menininkai, kvepėjo arbata, ruginiais paplotėliais ir smilkalais, ramiai snaudė katinas. Buvome maloniai priimti, pavaišinti, stebėjome kūrybinį procesą - mūsų akyse molio gabalas virto dailia puodyne.

Trečia stotelė - netoliese Talsu esanti Pastende. Užsukus į didžiulius kultūros namus, mus pasitiko jų direktorė linksmuolė Jolanta Ozola. Lietuviškai pasisveikinusi, visus nustebino užtraukdama vaikystėje išmoktą  „Esu dailiai išmokyta, moku gražiai austi...“ Po to aprodė kultūros namus, pristatė kūrybines grupes, projektus. Užsimezgus nuoširdžiam pokalbiui direktorė pasakojo, kad didžiulius kultūros namus išlaikyti nėra lengva, kad būrelių, kūrybinių grupių užsiėmimai vyksta nemokai, nes daug miestelio gyventojų yra bedarbiai. Sužinojome, kaip kultūros namų darbuotojai bendradarbiauja su vietos bendruomene, mokykla, dienos centru, kokius bendrus projektus kuria su danais ir estais. Mūsų bendruomenės pirmininkė Lina Jašauskienė papasakojo apie Pramedžiavos kaimų bendruomenės gyvenimą, bendradarbiavimą su įvairiomis institucijomis, projektinę, kultūrinę veiklą. Pasidalinome ir džiaugsmais, ir rūpesčiais, pasidžiaugėme Pramedžiavos ir Pastende žmonių entuziazmu, radome panašių problemų, padiskutavome, kaip jos galėtų būti sprendžiamos. Atsisveikindami pasirašėme kultūros namų svečių knygoje.

Paskutinė stotelė - Pastende dienos centras. Čia taip pat dirbanti Antra Jaunskalže papasakojo, kokiu tikslu buvo įkurtas dienos centras, pristatė jo veiklas, lankytojų darbus, paminėjo, kad į jį gali užsukti visi Pastende gyventojai, kad paslaugomis galima naudotis už simbolinę vieno lato kainą. Ir dienos centre, ir kultūros namuose buvo jauku, šviesu, šilta, nors šios įstaigos ir išgyvena krizinį laikotarpį.

Apibendrinant galima teigti, kad dalykinis dviejų dienų susitikimas su įvairių Latvijos Respublikos Talsu rajono ir kaimo įstaigų atstovais davė daug naudos - užmezgėme naudingų ryšių, parsivežėme minčių, idėjų, kaip aktyviau įtraukti įvairias kaimo įstaigas į bendruomenių gyvenimą, kaip puoselėti ir stiprinti bendradarbiavimo ryšius, skatinti verslumą kaimo vietovėje. Belieka visa tai įgyvendinti.

 Dalia Garšvienė,

 

Pramedžiavos kaimų bendruomenės narė  

 

 

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.