Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2012-09-18  

Domėtasi austrų patirtimi kaimo plėtros srityje

 

 

Praėjusią savaitę Skaistgirio seniūnijos bendruomenių atstovai dalyvavo teminiuose susitikimuose Austrijoje. Lankaičių kaimo bendruomenė, pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį su Alsių ir Ramoškių kaimo bendruomenėmis, įgyvendino projektą „Lankaičių, Alsių ir Ramoškių kaimo bendruomenių narių ir Austrijos bendruomenių patirties pasidalinimas“, finansuojamą Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos srities „Nacionalinis kaimo tinklas“ lėšomis.

Pirmasis susitikimas, kurio tema buvo „Austrijos bendruomenių narių aktyvumo, savanorystės ir iniciatyvumo skatinimas. Patrauklių gyvenimo sąlygų ir aplinkos kūrimas (laisvalaikio praleidimo vietų tvarkymas/kūrimas, centrų renovacija/įkūrimas).  Bendruomeniškumo skatinimas kaime“ vyko Spitz an der Donau mieste. Lietuvius sutikęs Michael Schimek  papasakojo apie visame regione įgyvendintus ir  įgyvendinamus projektus.  Sužinota, kad regionas vykdo apie 250 projektų, iš kurių apie 50 yra iš programos Leader. Pašnekovas įvardijo, kad didžiausia jų problema – fiksuota lėšų suma, dėl to kai kurie pareiškėjai iš vis atsisako įgyvendinti projektus. Ponas Michaelis labai išsamiai ir vaizdžiai pasakojo apie jų projektus. Įdomu buvo sužinoti, kad įgyvendintas 4,1 mln. eurų projektas, kurio metu nuo užakimo išvalytos Dunojaus atšakos,  supiltos dirbtinės salos, kad stabdytų tėkmę, sutvarkyta pakrantė. Ir visa tai dėl to, kad galėtų veistis žuvys. Įspūdinga tai, kad tvarkomos pakrantės žemės savininkų buvo 80, ir su visais buvo bendradarbiauta, susitarta ir projektas įgyvendintas sėkmingai.

Austrai stengiasi išsaugoti natūralias pievas kalnų šlaituose. Nors kalnuose labai derlingos žemės vynuogynams, tačiau gamtosaugininkai, nors ir sunkiai, bet gauna lopinėlį žemės, kur leidžia natūraliai augti augalams. Papasakota apie 3 metų projektą, kurio metu rengiamos vasaros jaunimo stovyklos. Jaunimas labai sunkiai dirba – grėbia nudžiuvusią žolę ir taip kasmet sutvarko apie 20 proc. tvarkytinų teritorijų.

Kaip žinoma, Austrija – vynuogynų šalis. Vynuogės auginamos kalnuose, tam specialiai statomos terasos. Todėl buvo įdomu sužinoti, kad tų terasų statymui yra rengiami mokymai: jau 10 metų samdomas vienas mokytojas, kuris kasmet apmoko apie 200 žmonių. Projekto 66 proc. lėšų sudaro Leader programos lėšos, o kitos yra savos lėšos.

Michael Schimek  supažindino su turizmo projektais: Krems mieste pastatyta prieplauka; prie kultūros ir turimo objektų įrengtais informaciniais stendais; piligrimų lankomame muziejuje padarytomis lentynomis; įrengtais pasivaikščiojimo takais, pritaikytais akliesiems ir kitais.

Po diskusijų ir klausimų, buvo pristatyta Lietuva, papasakota apie Joniškio rajono savivaldybę, apie  kaimo bendruomenių įgyvendintus projektus, įteiktos dovanos.

Vėliau p. Michaelis palydėjo visus į projektų įgyvendinimo vietas.  Buvo apsilankyta Schiffahrtsmuseum Spitz a. d. Donau.  Tai muziejus, skirtas laivybai, laivams. Muziejaus vadovas, buvęs mokytojas, labai daug ir išsamiai pasakojo apie laivybos istoriją, tradicijas, supažindino su eksponatais ir labai nuoširdžiai bendravo. Buvo įdomu sužinoti, kad laivus prieš upės srovę traukė virtinė arklių, ėjusių krantine.  Projekto lėšomis buvo sutvarkytos patalpos, įrengtos stiklinės lentynos.

Kitas projektas, kurį aplankė joniškiečiai, buvo įgyvendintas prieš keletą metų. Tai Dunojaus sujungimas su senvagėmis. Projektui 600 tūkst. eurų skyrė žemių savininkas, kita 50 proc. buvo ES lėšos. Savininkas papasakojo, kad atliekant darbus, reikėjo iškasti 200 tūkstančių tonų grunto ir supilti atgal į Dunojų. Kai išvalė, pasidarė 4 km ilgio atšaka. Rezultatas: atsigavo žuvys, jų padaugėjo, atsinaujino, grįžo ūdros, bebrai (bebrus austrai saugo).  Sukurta poilsio zona, poilsiautojai plaukioja baidarėmis.

Įdomu buvo apsilankyti 9 mln. eurų vertės (12 proc. bendruomenės lėšos) įgyvendinamo projekto vietoje. Teritorijos apsaugai nuo potvynių statoma 1,4 km ilgio betoninė siena, statomos 7 siurblinės (30 kub. m. vandens per  1 sek.), kurių įtvirtinimai įrengti 10-12 metrų po žeme.

Lauke tvyrojo apie 27 laipsnius karščio, tad visiems buvo malonu pasėdėti vėsioje pavėsinėje ir paskanauti žemių savininko vynuogių vyno.

Kitą dieną dalyvauta susitikime Leader Region Weinviertel-Manhartsberg. Susitikimą, kurio tema „Pagrindinė bendruomenės veikla, kaimo bendruomenių patirtis. Gyvenimo kokybės kaimo vietovėse gerinimas ir kaimo ekonomikos įvairinimas“, pradėjo regiono atstovė Renate Mihle.  Ji papasakojo, kad Austrijoje yra 86 Leader regionai, kurie įgyvendina projektus. Regione, kuriame lankėsi joniškiečiai, gyvena apie 50 tūkst. gyventojų, teritorija apima 23 kaimus. Nemažai projektų skiriama žemės ūkiui, jų modernizavimui. Sužinota, kad Austrijoje remiamas saulės energijos kolektorių įsigijimas (60 proc.), kurių kaina sumažėjusi, yra daug vėjo jėgainių ir elektros energiją austrai gali parduoti valstybei už fiksuotą kainą. Renate papasakojo, kad jų projektai skirti ir energijos taupymo tikslams. Projekto metu vykdytojai vyko į 28 mokyklas, skaitė šia tema paskaitas, juos išklausė apie 670 moksleivių, jie važiavo prie vėjo jėgainių, taip pat buvo kuriami plakatai.

Sužinota, kad šiame regione projekto lėšomis yra sukurtas internetinis puslapis, kuriame informaciją apie save gali įkelti visos organizacijos, čia paviešinami ir įgyvendinti projektai. Ir naudojantis šio tinklalapio informacija yra rengiami leidiniai, brošiūros.

Įdomu, kad austrai stengiasi, jog kuo daugiau žmonių skaitytų. Tam jie įgyvendina kultūrinius projektus. Literatai daro renginius, eina į mokyklas, kasmet organizuoja 2 dideles šventes, susijusias su literatūra.

Papasakota ir apie projektą, kuris prasidės rudenį ir tęsis 2 metus (60 tūkst. eurų). Tai jaunimui skirtas projektas, kurio metu  bus du specialistai, kurie dirbs su bendruomene, jaunimu, kartu rašys projektus, kurs centrą. Projekto esmė – išlaikyti jaunimą, kad neišvyktų į Vieną.

Kita Leader Region Weinviertel-Manhartsberg atstovė Marget atsakinga už kaimų atnaujinimą. Ji papasakojo, kad šiuo metu Žemutinėje Austrijoje jau atnaujinta apie 200 kaimų ir miestelių. O pats procesas tunka 4 metus: pirmiausia susirenka gyventojai, diskutuoja kaip turėtų atrodyti jų kaimas, kokių priemonių reikia imtis. Idėją pateikia patys gyventojai, o konsultantai pataria kur galima gauti paramą. Taip buvo sutvarkytos gražaus upelio pakrantės, įrengti suoliukai, apgyvendintos antys. Čia dabar vyksta renginiai, lankosi vaikai, kurie turi galimybę pamaitinti antis.  Jei projekto vertė iki 20 tūkst. eurų, jis finansuojamas iš nacionalinės paramos, esant didesniam projektui, parama galima iš Leader programos.

Kalbant šia tema joniškiečiams kilo nemažai klausimų, išsivystė diskusija, į kurią įsitraukė susitikime dalyvavęs Leader Region Weinviertel-Manhartsberg vadovas.

Susitikimo pabaigoje austrams buvo įteiktos dovanos, o Skaistgirio seniūnė Virginija Kaikarienė regiono vadovui padovanojo Lietuvos vėliavos spalvų šalį su išsiuvinėtu Skaistgirio herbu.

Po susitikimo vykta į projekto įgyvendinimo vietą. Tai viena gatvė, kurioje įsikūrę vyndariai. Projekto metu norima ją išsaugoti, restauruojami namai.  Netgi senieji vyno rūsiai pritaikomi šiuolaikiniam gyvenimui – pabuvota rūsyje, kuriame dabar įrengta kino salė. Šioje salėje eksponuojamas senas vynuogių presas, kurį restauruoti reikėjo daugelį metų. Vėliau apsilankyta patalpoje, kurioje įrengtas šiuolaikinis presas, pavaikščiota po vėsius rūsius,  pamatyta kokiose statinėse bręsta vynuogių vynas, kaip laikomi buteliai.

Visi projekto dalyviai patenkinti susipažinę su austrų projektų kaimo plėtros srityje įgyvendinimu, pamatę įspūdingus vynuogynus kalnuose.

Rasa Birutytė

 

   

 

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.