Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2009-04-24  

Konkurso "Čia gera gyventi" nugalėtojų įspūdžiai iš kelionės

 Kaimo bendruomenės keliavo po Belgiją

„Čia gera gyventi“ – taip vadinosi Europos Parlamento nario dr. Eugenijaus Maldeikio, priklausančio frakcijai „Sąjunga už Tautų Europą“, inicijuotas konkursas kaimo bendruomenėms. Dar praėjusią vasarą, norėdamas suaktyvinti kaimo bendruomenių judėjimą, Europos Parlamento narys pakvietė kaimo bendruomenes pristatyti savo veiklą, pasidalinti ateities planais ir vizijomis. Nugalėtojams buvo pažadėtas prizas – kelionė į Briuselį. Savo darbus konkursui „Čia gera gyventi“ bendruomenės siuntė iki vasario vidurio. Iš viso jų buvo sulaukta per 40 iš visos Lietuvos.
„Šiuo metu daugiausiai dėmesio sulaukia didieji šalies miestai, daug diskutuojama apie jų ateitį, tačiau nepelnytai pamirštami mažesni miesteliai, kaimai, nesirūpinama jų ateitimi, nekuriamos vizijos. Tad šiuo konkursu norėjau ne tik paskatinti bendruomenių kūrybiškumą, kurio daugeliui jų tikrai netrūksta, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į sunkų darbą dirbančias bendruomenes, kaimo problemas. Juk Lietuvos ateitis - tai ne tik Vilnius ir keli didieji šalies miestai“, - kalbėjo dr. E. Maldeikis.
Konkurso nugalėtojais tapo ir keliones į Briuselį laimėjo Dargaičių (Šiaulių r.), Kavoliškio (Rokiškio r.), Juknaičių (Šilutės r.) Nevarėnų (Telšių r.) bei Antanavo (Kazlų Rūdos sav.) bendruomenės.
Jų prisistatymus vertino ne tik konkurso iniciatorius, bet žurnalistė, ryšių su visuomene specialistė Dalia Kutraitė Giedraitienė, Lietuvos žemės ūkio universiteto doc. dr. Vilma Atkočiūnienė, bet ir LŽŪU lektorius Alvydas Aleksandravičius, Lietuvos kaimų bendruomenių sąjungos pirmininkė Guoda Burokevičienė, Kaimo bendruomenių partnerystės programos direktorė Onutė Babravičienė, Programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro direktorė Lina Gumbrevičienė, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriaus vadovas Jurgis Vilčinskas, Šiaulių universiteto Kaimo plėtros tyrimų centro direktorius doc. Jonas Jasaitis.

Olimpinis principas ir noras būti generolais

Birutė Peledienė, Dargaičių kaimo bendruomenės pirmininkė, apie konkursą „Čia gera gyventi“ pirmiausia perskaitė bendruomenėms skirtame interneto portale, tačiau dalyvauti konkurse paragino patys gyventojai. Bendruomenės veiklos ir svajonių pristatymo formą konkurso dalyviai galėjo pasirinkti patys. Kadangi turėjo prikaupę nemažai filmuotos medžiagos, dargaitiškiai galvos ilgai nesuko ir greitai nusprendė kurti filmą, kuris itin sužavėjo patyrusią televizijos žurnalistę D. Kutraitę Giedraitienę. B. Peledienė prisipažino, kad prie filmo kūrimo ne mažai prisidėjo bendruomenės narių vaikai ir anūkai, kurie šiuo metu jau nebegyvena Dargaičiuose, tad sugebėjo kitaip pažiūrėti į kaimą, rasti jame naujų spalvų, grožio.
Dalyvaudama konkurse Dargaičių kaimo bendruomenė vadovavosi olimpiniu principu: „svarbu dalyvauti, o ne laimėti“. „Atliekant bet kokį darbą tikiesi geriausio rezultato, tačiau, mano manymu nebūtina laimėti, svarbu dalyvauti, nes kiekvienu atveju įgyji žinių ir patirties ateities darbams“, - įsitikinusi B. Peledienė.
Kavoliškio ir Nevarėnų bendruomenė „Ratas“ atvirai prisipažino, kad slapčia tikėjosi laimėti. „Juk blogas tas karys, kuris nenori būti generolu“, - vienbalsiai tvirtina Kavoliškio kaimo bendruomenės pirmininkė Danutė Kirstukienė ir Nevarėnų bendruomenės „Ratas“ pirmininkas Albinas Šmukšta.
Patys pirmieji norą dalyvauti konkurse išreiškė ir registracijos anketą atsiuntė jau aštuntus metus skaičiuojančios Antanavo bendruomenės nariai. Dalyvaut konkurse pastūmėjo noras pristatyti savo bendruomenę, pasižiūrėti, kaip atrodo tarp kitų bendruomenių. Tikslo laimėti ir išvykti į Briuselį antanaviškiai neturėjo. „Be abejo pajuokaudavome, o gal? Bet didžiausias noras buvo paviešinti savo veiklą. Širdyje labai džiaugiamės, kad štai mus pastebėjo, nes teigiamo požiūrio į bendruomenės veiklą iš valdžios pusės sulaukiame labai retai“, – apgailestavo bendruomenės pirmininkė Reda Kneizevičienė.
Juknaičių bendruomenės narė, konkurso „Čia gera gyventi“ dalyvė Rasa Grygelienė neslepia, kad jie ne iš karto apsisprendė dalyvauti konkurse. Iš pradžių žiūrėjo gana skeptiškai – juk yra svarbesnių darbų, negu savo veiklos viešinimas. „Tačiau sustojome ir supratome, kad negali vien tik dirbti, dirbti, ypač visuomeniniais pagrindais, ir negauti jokio atlygio, reikia bent moralinio pasitenkinimo“, - prisimena R. Grygelienė. Tad ši laimėta kelionė jiems buvo tarsi atlygis už sunkų visuomeninį darbą, ir įkvėpimo šaltinis naujiems darbams.
Pasak Juknaičių bendruomenės atstovės, jei kaimas gerai gyvens, jei į jį sugrįš jaunimas, tai reikš, kad jų šiuo metu atliekamas darbas nenuėjo veltui. „Aš tikiu, kad taip ir bus, nes sutinku tiek daug nuostabių, kaimui atsidavusių žmonių“, - įsitikinusi R. Grygelienė.
Nors konkurse galėjo dalyvauti komanda iš šešių žmonių, tačiau Juknaičių prisistatymą konkursui rengė per dvidešimt bendruomenės narių. 

Priverstinė pertrauka  

Visų bendruomenių narių galvose nuolatos sukasi daugybė minčių apie ateitį, naujus būtinus darbus. Dargaičių bendruomenės ketina dalyvauti fotonuotraukų, kuriose įmažintas kaimas, konkurse, kad kuo daugiau Lietuvos gyventojų sužinotų apie unikalų etninį - istorinį kaimą. Nevarėnų bendruomenė „Ratas“ ruošiasi išleisti knygą „Istorinis kultūros metraštis“, imtis mokyklos stadiono renovacijos. kavoliškėnai - sutvarkyti viešąsias kaimo erdves, atlikti dalinę bendruomenės namų renovaciją, o Antanavo bendruomenės planuose - kredito unijos kūrimas ir kraštiečių sambūrio organizavimas.
Tačiau visus šiuos darbus bendruomenėms teko atidėti į šalį ir krautis lagaminus kelionei į Briuselį. Atsiradus keletui laisvų vietų vykti į Briuselį buvo pakviesta ir po vieną šalia nugalėtojų pakylos likusių Jakų ir Kvietinių bendruomenių centrų (Klaipėdos r.), Mažųjų Būdežerių (Vilkaviškio r.) ir Rinkuškių (Biržų r.) bendruomenių atstovą.
Briuselyje kaimo bendruomenių atstovai ne tik susipažino su šios miesto įžymybėmis, kurias pamato visi turistai, bet ir E. Maldeikio kvietimu lankėsi Europos Parlamente, susipažino su jo struktūra, Europos Parlamento narių darbu, savo akimis pamatė, kur priimami visai Europai svarbūs sprendimai. Grįždami namo keletui valandų sustojo Briugėje, kuri dar vadinama Šiaurės Venecija. 
Ši tolima kelionė bendruomenėms buvo ir puiki galimybė geriau pažinti vienoms kitas, užmegzti naujų kontaktų, padiskutuoti ir aptarti bendras problemas.

Svarbiausia – bendruomeniškumas ir partnerystė

Su kaimo bendruomenėmis Europos Parlamento narys dr. E. Maldeikis bendradarbiauja jau trejetą metų. Šiemet jo iniciatyva, bendradarbiaujant su Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga (LKBS) ir asociacija „Lietuvos kredito unijos“, parodos „Ką pasėsi... 2009“ metu vyko kontaktų mugė, buvo organizuotas tarptautinis seminaras „Bendros idėjos ir geri kontaktai: motyvacija sėkmingai partnerystei“.
Prie kontaktų mugės stendo Lietuvos kaimo bendruomenės iš Vilkaviškio, Plungės, Kauno, Kelmės, Ukmergės, Rokiškio, Raseinių, Biržų, Kėdainių, Skuodo, Marijampolės, Panevėžio, Šakių, Joniškio rajonų pristatė savo bendruomenes, jų veiklą, įgyvendintus ir planuojamus vykdyti projektus, unikalią savo vietovės produkciją, šoko, dainavo.
Seminare patirtimi su kaimo bendruomenėmis ir vietos veiklos grupėmis dalinosi Suomijos Joensuun regiono vietos veiklos grupės vadovas Antero Lehikoinen, Europos kaimo tinklo atstovas Dieter Wagner. Asociacijos „Lietuvos kredito unijos“ veiklos koordinatorė Diana Komskienė papasakojo, kaip sėkmingai gali gyvuoti bendruomenės ir partnerystės pagrindu sukurta organizacija, teikianti kooperatines finansines paslaugas, kurią valdo ir kontroliuoja jos nariai. Su D. Wagner bendruomenių nariai buvo dar kartą susitikę ir savo rūpesčiais pasidalino viešėdamos Europos Parlamente.
„Kaimo bendruomenės ir vietos veiklos grupės yra svarbi kaimo plėtros varomoji jėga. Šiuo metu, kai išgyvename ekonominį sunkmetį ir visuomenė tokia susiskaldžiusi labai svarbu ugdyti bendruomeniškumą ir partnerystę tarp žmonių, kuri padėtų spręsti kylančias problemas“, - sako konkurso „Čia gera gyventi“ sumanytojas dr. E. Maldeikis.

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.