Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2014-06-09  

Anykščiai – miestelis, į kurį visada norisi sugrįžti

Anykščiai – mažas ir jaukus miestelis šiaurės rytų Lietuvoje. Jame daugybė gražių ir įdomių lankytinų vietų.  Panevėžio rajono Paliūniškio pagrindinės  mokyklos priešmokyklinio ugdymo grupės, pradinių klasių mokiniai ir mokytojai šiltą ir saulėtą gegužės rytą išvyko pasižvalgyti po Anykščius. Mokykla dalyvauja projekte ,,Eismo saugumas bendruomenėse 2014“. Mokinukai prisiminė saugaus eismo, saugaus elgesio taisykles, aptarė kelionės maršrutą.   Pirmiausia aplankėme Puntuko akmenį. Tai antrasis pagal dydį riedulys Lietuvoje, stūkso Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinyje, netoli Šventosios. Tai gamtos, mitologijos ir istorijos paminklas. Vaikai, išklausę legendos apie Puntuką, sunerimę ieškojo akmenyje įspaustų velnio letenų.

Kiek vėliau patraukėme prie Laimės žiburio. Tai antkapinis paminklas J.Biliūnui. 1953 metais J. Biliūno palaikai buvo iškilmingai pergabenti iš Lenkijos į Lietuvą ir palaidoti netoli Anykščių, ant Liudiškių kalvos. 1958 m. ant kapo pastatytas paminklas. Jį vadiname Laimės žiburiu. Taip, kaip įvardino vieną iš savo apsakymų čionai, smėlėtoje kalvoje, amžino poilsio atgulęs mūsų literatūros klasikas Jonas Biliūnas. Vaikai sugalvojo svajonę, susirado po vieną mažą akmenėlį ir jį kantraiai nešė aukštyn, jokiu būdu neatsigręždami.

Aplankėme ir Jono Biliūnų sodybą  Niūronių kaime. Sena gryčia, mena Joniuko kūdikystę ir vaikystę, taip pat jo sugrįžimus vasaromis į tėviškę iš Liepojos, Dorpato, Leipcigo, Ciuricho, Zakopanės. Priešais gryčią, už senojo šulinio, kyšo dienadaržio-tvarto pamatų akmenys. Kažkada prie dienadaržio durų ant didžiulės spalių krūvos gulėjęs senas apžabalęs šuo Brisius, J. Biliūno aprašytas novelėje „Brisiaus galas“. Už atstatyto ūkinio pastato patvoryje auga šermukšnių, vyšnelių atžalos. Kažkur netoliese Joniukas, vaikščiodamas su lanku ir strėlėmis, atradęs baltą katytę ir ją nušovęs. Tą skaudų prisiminimą nešiojosi savo krūtinėje ir vėliau sukūrė novelę „Kliudžiau“.

Galiausiai atvykome į visų pamėgtą ,,Arklio muziejų“. Muziejau gidas papasakojo, kad aštuoniuose muziejaus pastatuose eksponuojami arkliniai žemės dirbimo padargai, kalvio įrankiai, senoviniai krepšiai, arklio gadynės transporto priemonės – iš visos Lietuvos surinkti vežimai: bričkelės, lineikos, važeliai; unikalios Juozo Gelaževičiaus filatelijos bei tautodailininko Jurgio Kazlausko drožinių kolekcijos, nuotraukos. Vaikai pamatė koks sunkus yra gaisrininko, kalvio darbas, kaip senovinėmis staklėmis audžia audėja.

Kiekvieno vaiko širdutėje liko krislelis šilto prisiminimo apie Anykščius, nes tai miestelis, į kurį visada norisi sugrįžti.

 Panevėžio rajono, Paliūniškio pagrindinės mokyklos

mokytoja Daiva Morkūnienė

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.