Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2009-12-14  

Joniškiečiai dalyvavo Tarptautiniame seminare „Institucijų vykdančių LEADER+ programą patirtis Vokietijoje, Prancūzijoje, Olandijoje ir Belgijoje“

 

Grupei kaimą mylinčių ir jam dirbančių Joniškio rajono gyventojų buvo sudaryta galimybė gyvai susipažinti, kaip tokia pat veikla užsiimančios veikia senosios Europos šalių organizacijos. Joniškio rajono partnerystės vietos veiklos grupė pagal KPP priemones „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“ ir „Parama VVG veiklai, įgūdžiams įgyti ir aktyviai pritaikyti“  dalyvavo Tarptautiniame seminare „Institucijų vykdančių LEADER+ programą patirtis  Vokietijoje, Prancūzijoje, Olandijoje  ir Belgijoje“.
Pirmas susitikimas vyko Vokietijoje Havelland vietos veikos grupėje, kur jaukiuose vietos bendruomenės namuose su joniškiečių delegacija susitiko grupės vadovai, bendruomenės atstovai, seniūnė ir, kaip jie pristatė, žmogus skirstantis pinigus. Vokiečiai Leader programoje dirba jau dvidešimt metų – jau išmoko užsidirbti, bendruomenės namų, kurie tikrai paliko didelį įspūdį, išlaikymui: čia atidaryta gamtos klasė vaikams, patalpos nuomojamos renginiams – čia net iškilmingai sutuokiamos poros. Bendraujant ir dalijantis patirtimi pastebėta, kad Vokietijoje (beje ir kitose lankytose šalyse), kaip ir Lietuvoje daugiausiai pasiekia tos kaimo vietovės, kur žmonės dirba nuoširdžiai, su įkvėpimu, negaili savo asmeninio laiko. Joniškiečius žavėjo ir europinių programų pagalba sutvarkyta gyvenvietės aplinka: namų fasadai, pačiame centre įrengta mini poilsio zona.
Olandijoje visų pirma tarptautinio seminaro dalyvius pasitiko vertėja – čia ilgą laiką gyvenanti lietuvaitė. Iki susitikimo su Plaatselijke Groep Weidse Veenweiden vietos veiklos grupe ji pasakė „...jūs turite daug daugiau nei olandai, tik nemokate savo produkto reklamuoti, nereikia galvoti, kad visi viską žino savaime, reikia mokėti viešinti savo veiklą ir siūlyti paslaugas ir taip užsidirbti...“. Joniškiečiai buvo pakviesti į ūkininko, gaminančio ekologišką pieną, namelį pastatytą ne žemės ūkio, o papildomai veiklai – čia įrengtas savotiškas dienos užimtumo centras, kur pagyvenę žmonės mielai atvežami praleisti dieną kaime, jiems sudaryta galimybė prižiūrėti daržovių lysves, vaikai čia atvažiuoja susipažinti kaip prižiūrymos karvės, auginami triušiai... Olandai, kaip buvo pasakyta, jau pradėjo grįžimą atgal link gamtos ir natūralumo – įrengiami pasivaikščiojimų takai nebūtinai išskirtinio grožio vietovėse ir jie vis labiau populirūs... Seminaro dalyvius priėmęs ūkininkas pats pasinaudojo Leader programos lėšomis, dalyvauja vietos veiklos grupėje, jo name ir buvo pristatyti šios organizacijos nuveikti ir planuojami darbai, pačios programos principai Olandijoje. Susitikime dalyvavo ir daugiau vietos veiklos grupės narių, čia veikiančios bendruomenės aktyvas.
Belgijoje su joniškiečiais bendravo GAL Entre Sambre et Meuse vietos veiklos grupės nariai ir ministerijos atstovas dirbantis su Leader programa. Be pagrindinių šalyje įgyvendinamos programos principų pateikti konkrečių projektų pavyzdžiai. Įdomu, kad jie, rengdami tradicinę folkloro šventę, didelį dėmesį skiria pačiam pasiruošimo procesui: organizuoja temines piešinių parodas, kuria žaidimus, kurie padeda vaikus supažindinti su krašto tradicijomis. Taip pasirengimas tampa savotišku edukacijos procesu vaikams ir daugelis vietovės gyventojų jau iki renginio tampa jo dalyviais. Olandai neapsiriboja vien renginiais, vykdomi ir investiciai, aplinkosaugos projektai. Įdomi buvo ir maisto sandėlių idėja: kadangi kaimo vietovėse jau nėra parduotuvių, tai vietos gyventojai internetu gali užsakyti ekologiškų maisto produktų krepšelį ir atsiimti tam skirtoje vietoje. Produktus galima pasiimti ir vakare, kai dirbantys gyventojai grįžta po darbų.  Aplankyta vietos veikos grupė periodiškai leidžia tūkstančio egzempliorių leidinuką, kur jos teritorijos gyventojai supažindinami su nuveiktais darbais, pristatomos galimybės teikti vietos projektus, teikiama kita aktuali informacija.
Prancūzijoje tarptautinio seminaro dalyvius priėmė De Sarreguemines vietos veiklos grupė. Delegacijai buvo pasiūlyta paskanauti tradicinių šios vietovės pietų: užkandžio primenančio kiaušinienę, troškinto gaidžio su tradiciniu garnyru ir deserto. Kaip informavo vietos veiklos grupės atstovas, taip jie populiarina savo kultūrinį paveldą. Toliau susitikimo eigoje – stiklo fabrikas: trumpa informacija filmuke, muziejus, galimybė gyvai pažiūrėti, kaip gimsta stiklo gaminiai. Puiki jų idėja: jau nenaudojamos fabriko patalpos pritaikytos festivalių organizavimui, parodų rengimui. Lankantis joniškiečiams čia veikė netradicinio meno paroda skirta kovai prieš klimato atšilimą: senoje stiklo degimo krosnyje girdėjosi jūros ošimas, sukami mediniai skrituliai kėlė žuvėdrų klyksmą primenantį garsą. Prancūzijoje pasiūlytos programos pabaigoje sužinota, kad aplankyta vietos veiklos grupė įsikūrusi visai neseniai ir pinigų iš Leader programos gaus mažiau nei mūsų rajonas, bet jos vadovas pasakė: „... o mums negaila – naudokitės, mes nemažai jau esame gavę iš kitų europinių programų“. Seminaro dalyviai buvo detaliai supažindinti, kaip aplankyta organizacija planuoja naudoti gaunamas lėšas. Ypatingą dėmesį numatoma skirti socialinei sferai – pasirūpinti, kad ir kaimo vietovėse atsirastų vaikų darželiai, kad būtų pasirūpinta vyresnio amžiaus vietos gyventojais. Planuojami projektai ir  turizmui skatinti, nes kadaise vietovėse buvo daug pramonės objektų, kurie užsidarė ir neliko darbo vietų.
Kaip kažkas pastebėjo, apibūdinat dalyvavimą šiame tarptautiniame seminare galima išsireikšti iki skausmo žinomos dainos žodžiais „Gal būt per daug ir per ilgai mes keliavom...“, bet laikas tarptautinio seminaro dalyviams neprailgo, nuovargis pasimirš, o įgyta patirtis išaugs naujomis projektinėmis idėjomis mūsų rajone, gal jos gims kaip vientisas projektas sudėtas iš visų šalių patirties krislų, o gal mažytė smulkmena matyta vienoje vietos veiklos grupėje papildyta projekto rengėjo fantazija  leis vykdyti naujus darbus įgalinančius išsaugoti savo joniškietiško kaimo unikalumą ženkliai pagerinant gyvenimo kokybę jame.

                                                      Joniškio rajono partnerystės vietos veiklos grupės informacija

                                                          


 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.