Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2015-11-11  

II Europos Kaimo Parlamentas

Lapkričio 6 dieną baigė savo darbą Europos kaimo parlamentas ( EKP). Visi 240 delegatų iš 40 Europos šalių pilni įspūdžių bei naujų idėjų išskubėjo namo. Puikiai Austrijos organizuotas renginys paliko didelį įspūdį. Trys dienos intensyvaus darbo prabėgo labai greitai. Pirmosios EKP dienos pavakarę vyko šalių delegacijų kontaktų mugė bei Schärding miestelio studenčių parengta muzikinė programa, kurios metu išradingos studentės sušoko tradicinius Žemutinės Autrijos liaudies šokius be... partnerių..

Lapkričio 5 dienos rytą pasiskirstę į septynias darbo grupes visų šalių atstovai išvyko lankyti projektų  vietose .  Lankemės Vokietijos, Čekijos ir Austrijos LEADER ir kitų programų įgyvendintuose projektuose. Dalis Lietuvos delegacijos lankė Austrijos socialiniuose projektuose. Pirmasisi - ūkininkės ūkis, kuriame didžiają dalį ūkio pajamų sudaro ne 50 karvių duodamas pienas, o edukacinė veikla. Tai įvairūs renginiai vaikams, mokymai suaugusiems. Atvykę vaikai su mokyklos delegacijomis ar su šeimomis čia gali ne tik apžiūrėti ūkį, bet ir sužinoti kaip atsiranda pienas, patys gali iškepti duonelės, susimušti sviesto (ką darė ir delegacijos nariai) arba tiesiog pažaisti įrengtoje žaidimų aikštelėje. Išdykauti vaikams ant šieno taip pat puiki pramoga. Čia rengiamos net diskotekos. Atrodo, kad įrengti tokiai erdvėje kaime daug investicijų nereikia. Reikia tik idėjos. Įrengtose patalpose mokymams organizuoti vietos moterys pristatė savo verslus: dirbinius iš odos, apyrankes ar karolius iš sagų ir muilo gamybą.

Antras lankomas objektas buvo medienos dirbinių įmonė, kuri užsiima langų ir durų gamyba. Tai didelė įmonė, kurioje dirba daug jaunimo. Įmonė siunčia mokytis jaunimą į Vieną, kurie vėliau sugrįžta dirbti į šią įmonę.

Trečiasis lankomas objektas buvo savarankiško gyvenimo namai. Čia didžioji dalis gyventojų būna tik dienomis jie patys gaminasi valgyti, bendrauja su bendraamžiais. Pakalbinti patys šio centro gyventojai džiaugiasi, kad vietos bendruomenė įrengė tokius namus, kuriuose jie gali gauti visas būtinas paslaugas ir nesijausti vienišais.

Ketvirtasis projektas buvo LINZ LAND VVG, kurios metu pristatyti įgyvendinti projektai Ennso miestelyje bei apylinkėse. Austrijoje iš viso yra 77 VVG, iš kurių 20 – žemutinėje Austrijoje. Linz-Land VVG sudaro 22 savivaldybės ir apima140 tūkst. gyventojų, bei 460 km2 plotą. Tai vienas dinamiškiausių regionų visoje Austrijoje, nes šis regionas ne mažėja gyventojų skaičiumi, o auga. VVG administracijoje dirba vienas vadybininkas su asistentu. 2007-2013 m. pagal LEADER strategiją  VVG įgyvendino 100 projektų,  tam buvo skirta 28 mln. Eur iš regiono investicinio fondo ir 7,6 mln.Eur iš Leader fondo. 2014-2020 m. Leader strategijos investicinis fondas jau daug mažesnis-2,9 mln Eur. Linz-Land VVG įgyvendinti projektai daugiausiai buvo skirti vietos rinkos produktų propagavimui: įkurta ūkininkų bei amatininkų krautuvėles, Ennso miestelis paskelbtas lėto gyvenimo būdo miesteliu, skatinant vietos turizmą, nemažai projektų skirta jaunimui. Kita aplankyta VVG buvo įsikurusi labai gražioje vietoje Kalkalpen nacionaliniame parke , šalia Alpių. Tai vienitelė VVG , kurioje bendruomenė pasistatė bendruomenių namus kartu ir įkūrė  nacionalinio parko informacinį centrą. Taip pat moderniai suprojektuotame pastate yra bendruomenės teatras bei įvairios erdvės skirtos jaunimui bei pagyvenusiems žmonėms, bei bendruomenės kavinė. 

Lapkričio 5 diena buvo skirta plenariniam posėdžiui , kurios metu išgirdome pranešimus ir EK atstovų, Europos ekonomikos ir socialinio komiteto atstovai bei politikų ir dirbo 12 grupių, kurios nagrinėjo įvairias temas: jaunimo, migrantų ir pabėgėlių, socialinės įtraukties, paslaugų ir infrastruktūros kaime,mažų ir šeimos ūkių, LEADER ir BIVP , NVO organizacijų endradarbiavimo su valdžia ir mažų miestelių, smulkių ūkių bei kt. Problemas.

Diskutuojant socialinių paslaugų darbo grupėje įsitikinome, kad paslaugų prieinamumas kaimo vietovėse yra aktualus ir kitose šalyse. Švedijoje kai kuriose retai apgyvenamose vietovėse  artimiausias paštas yra net už 100 kilometrų. Šios šalies atstovai kalbėjo, kad kaimuose yra  internetinio ryšio problema. Portugalijos salose taip pat susisiekimo problemos yra labai aktualios. Buvo pateikta ir gražių pavyzdžių. Airijoje veikia socialinis taksi kaimo vietovėje. Šioms paslaugoms teikti net 60 proc. visų išlaidų dotuoja valstybė. Olandijoje labai populiarūs socialiniai kooperatyvai, kai vietos ūkininkai sudaro sąlygas neįgaliųjų ir kitų socialinių grupių narių socialinei integracijai. Visi darbo grupės dalyviai pabrėžė, kad vietos valdžia turi suprasti, kad NVO esančios arčiausia žmonių mato jų problemas ir gali pateikti inovatyvius būdus kaip padėtis silpniausiems savo bendruomenės nariams. Vietos valdžia turi pasitikėti nevyriausybinėms organizacijoms.

Diskutuojant LEADER ir BIVP darbo grupėje daug dėmesio buvo skirta apžvelgti praeito laikotarpio pasiektus rezultatus bei 2014-2020 metų strategijų įgyvendinimo aktualijas. Daugelis pabrėžė, kad LEADER programa sukūrė didelę pridėtinę vertę, nes užsimezgė partnerystės ryšiai tarp visų kaimo plėtros dalyvių: vietos valdžios, nevyriausybinio sektoriaus ir nevyriausybinio sektoriaus. Deja dažnai LEADER programa vertinama tik pagal remontuotus pastatus ar įrengtas aikšteles. Visos šalys pabrėžė, kad per mažas finansavimas LEADER programai, nepasitikėjimas NVO sektoriumi, politikų įtaka, per didelė biurokratija trukdo šiai inovatyviai programai pasiekti savų tikslų.

Visos darbo grupės pateikė apibendrintas išvadas, kurios lapkričio 6 dieną buvo dar kartą aptartos  plenarinėje sesijoje. Čia savo pranešimus skaitė Armėnijos, Makedonijos, Vokietijos, Anglijos atstovai,  kurie pristatė  Parlamento darbo grupių įžvalgas, bei savo šalių patirtį dirbant su valdžios institucijomis bei NVO veiklą. Parlamento darbo pabaigoje buvo patvirtintas manifestas, kuris bus išplatintas visose šalyse bei įteiktas Europos Parlamentui, formuojančiam Europos kaimo politikos gaires.

Tikime, kad  įgyta patirtis, nauji kontaktai padės plėtoti tarptautinę partnerystę ir stiprinti ryšius tarp įvairių kaimo plėtros dalyvių. 

II Europos kaimo parlamento manifestą rasite čia (162.5 kb)

LKBS informacija

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.